|

سنگ گرانیت مشکی

درباره گرانیت مشکی و کاربردهای آن در معماری داخلی چه می دانید؟

سنگ های آذرین مشکی رنگی که توسط زمین شناسان با نام های بازالت، گابرو، دیوریت، دیابیس و آنورتوسیت شناخته می شوند همگی تحت عنوان گرانیت مشکی در بازار فروخته می شوند.

این که این اسامی چه هستند برای بسیاری، به طور کامل واضح نیست. مثلا بازالت از نظر معدن شناسی یک گابروی دانه دار خوب است اما کسی آن را با این نام در بازار ارائه نمی کند. این اسامی دقیق،  بیشتر مناسب کار زمین شناسان هستند و به کار بردن صحیح و دقیق آن ها در معاملات تجاری ، چندان رایج نیست.

گرانیت های سیاه به طور عمده از پلاژیوکلاز کلسیم تشکیل شده اند که معمولا با یک یا چند ماده معدنی سنگ ساز تیره مانند پیروکسن ، هورنبلند و بیوتیت همراه است.

 ترکیبات شمیمایی و معدنی گرانیت مشکی کاملا متفاوت با دیگر انواع گرانیت است با این حال به دلیل کارکردهای بسیارش می تواند برای همان اهداف استفاده شود. این سنگ به طور عمده از فلدسپار، کوارتز، میکا و مواد معدنی آمفیبول تشکیل شده است. همچنین آهن مافیک موجود در گرانیت باعث سیاهی رنگ آن می شود.

گرانیت های مشکی در سراسر دنیا یافت می شوند اما آفریقای جنوبی،آنگولا،برزیل،چین،هندوستان و کشورهای اسکاندیناوی جزء اولین محل های کشف آن در جهان بودند. معادن شفق و لاگهر نطنز نیز جزء مهم ترین معادن گرانیت مشکی ایران هستند.

گرانیت سیاه، سنگ لوکسی به حساب می آید که علاوه بر کاربردهای آن در داخل و نمای ساختمان های لوکس، در بعضی بناهای تاریخی نیز استفاده شده است.

کاربردهای گرانیت مشکی

استفاده از گرانیت سیاه در فضاهای داخلی و یا خارجی ساختمان می تواند مکان را متمایز کند. گرانیت میزان تولید کمتری نسبت به دیگر سنگ ها دارد؛ چرا که می خواهد یک استایل لوکس، مدرن و یونیک را به نمایش بگذارد و مشتریان خاص خود را دارد.

بسیاری از صاحبان خانه های لوکس تمایل دارند که در بخشی از آشپزخانه و یا حمام از این سنگ استفاده کنند. این کار جلوه ای قابل توجه به فضای خانه می دهد. وقتی سطح گرانیت سیاه،  نور خورشید را منعکس می کند جلوه ای بسیار جذاب دارد.

دلیل بسیار مهم دیگر برای استفاده از گرانیت مشکی در آشپزخانه این است که این سنگ می تواند مکمل خوبی برای سایر المان های آشپزخانه مثل کابینت،کف و سینک باشد. . اگر قصد بازسازی آشپزخانه خود را دارید ، حتی رنگ و بافت المان های دیگر چندان مهم نیست چرا که مشکی با هر رنگی به خوبی هماهنگ می شود.این رنگ می تواند هر رنگی را در کنار خود برجسته کند. اما اگر در حال ساخت آشپزخانه ای تازه هستید، گرانیت سیاه کنتراست خوبی با کابینت های رنگ روشن ایجاد می کند.

گرانیت سیاه تقریبا تمام ویژگی های گرانیت را دارد و البته در بعضی موارد حتی از دیگر انواع گرانیت بهتر است. این سنگ در برابر آب و حرارت مقاوم است و نگهداری آن کار آسانی است. گرانیت سیاه به راحتی با آب و صابون شسته می شود. از این رو مهم نیست برای چه پروژه ای از آن استفاده میکنید؛ این سنگ در تمام طول پروژه و در هر دمایی قابل نگهداری خواهد بود.

در اینجا نگاهی جزئی تر به کاربردهای این سنگ گران بها در معماری داخلی خواهیم انداخت تا ببینیم گرانیت سیاه به چه دلیل می تواند انتخاب مناسبی برای طراحان باشد.

گرانیت مشکی در کانترهای آشپزخانه:

 اگر میخواهید کانتر آشپزخانه در گذر سال ها همچنان زیبا و مقاوم بماند، گرانیت مشکی انتخاب هوشمندانه ای است. یک گرانیت جلا داده شده درست مثل یک آینه نور را بازتاب می دهد و جلوه همه اشیاء پیرامون خود را بیشتر می کند. گرانیت سیاه هم نشین خوبی برای کابینت های چوبی یا رنگ روشن است. یک ایده مناسب دیگر برای طراحی آشپزخانه، استفاده کردن از این سنگ در کنار استیل های ضد زنگ است. ترکیب استیل خاکستری و سنگ مشکی جلوه ای خیره کننده به آشپزخانه خواهد داد.

گرانیت مشکی در حمام:

گرانیت سیاه گزینه خوبی برای استفاده در حمام های لوکس است. این سنگ ابعاد حمام را به طور بی مانندی چشم نواز خواهد کرد. ضمنا گرانیت سیاه در برابر گرما، رطوبت و آب بسیار مقاوم است که این ویژگی ها آن را به سنگی ایده آل برای محیط حمام تبدیل می کند.

گرانیت مشکی در کف:

انتخاب رنگ مشکی برای کف ساختمان، تداعی کننده عمق و قدرت است. استفاده از گرانیت سیاه در کف، جلوه ای کلاسیک به فضا می بخشد. بسیاری از طراحان خانه های لوکس، علاقه مندند که در اتاق ها، از کف گرانیتی همراه با پنجره های نورگیر بزرگ استفاده کنند.

در این مقاله بیشتر به توضیح ترکیبات شیمیایی، منابع و کاربردهای سنگ گرانیت مشکی در معماری پرداختیم. انواع روش های فراوری سنگ گرانیت مشکی نیز بسیار متنوع است و در مقالات دیگر به آن خواهیم پرداخت. برای دیدن نمونه های گرانیت مشکی با برش های گوناگون کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.