در حال بارگیری...
08 سپتامبر

علت تنوع رنگ سنگ گرانیت از سفید تا سیاه تا صورتی چیست؟

علت تنوع رنگ سنگ گرانیت از سفید تا سیاه تا صورتی متفاوت است، اما چه عاملی رنگ یک کوپ را اینقدر متمایز می کند؟ در این مجال می خواهیم به این مقوله بپردازیم که چه چیز باعث تمایز رنگ های سنگ گرانیت می شود، و به مینرولوژی و منشا این تفاوتها نگاهی بیاندازیم. حتی اگر یک زمین شناس نباشید وقتی به گرانیتها نگاه کرده باشید از تنوع رنگ آنها شگفت زده شده اید.

سنگ گرانیت چیست؟

گرانیت سنگ شناخته شده ای است که در همه جا از ساختمانها تا مجسمه ها کاربرد دارد. هزاران سال است که مورد استفاده قرار می گیرد و به سمبل مقاومت و دوام مشهوراست.

گرانیت سنگی آذرین با دانه بندی درشت است که با چشم براحتی دیده می شود. رنگ های گرانیت عمدتاً صورتی ، سفید ، خاکستری های مختلف و سیاه است. بعضی  از سنگهایی که در بازار بعنوان گرانیت مشکی به فروش می روند، درواقع بیشتر گابرو هستند که به عنوان گرانیت باید حداقل ۲۰ واحد کوارتز در سنگ وجود داشته باشند که آنرا به گرانیت تبدیل کند.

اکنون بیایید بررسی کنیم که سنگ آذرین بیرونی چیست. سنگ آذرین بیرونی از ذوب و سرد شدن سنگها در میان پوسته بوجود می آیند و هرگز بعنوان سنگ مذاب بیرون نمی آید. خنک شدن تدریجی سنگ مذاب برای تشکیل کریستال های درشت یک کانی که در گرانیت ها دیده می شود امری ضروری است. در طول زمان آب رسانی و جامد شدن متمایز سنگ آذرین بستگی دارد به ساختار شیمیایی و این سبب تشکیل شدن انواع مختلف کانی ها در دوره های زمانی مختلف و تغییر یافتن گرانیت نهایی می شود. بنابراین اندازه دانه ها متناسب است با مدت زمان خنک شدن سنگ مذاب. سنگهای مذاب بیرونی درحین فوران آتشفشان خنک می شوند و فرصتی را برای تغییر حالت کانی ها، ایجاد سنگهایی با ظاهر همگن با دانه های نامشخص بوجود نمی آورد. یک سنگ آذرین سنگی است که از جامد شدن سنگ مذاب بوجود می آید. و این در مقایسه بین سنگهای رسوبی و دگرگونی مشخص می شود.

عامل تعیین کننده رنگ سنگ گرانیت چیست؟

گرانیت یک سنگ کنگلومریت (conglomerate) یا کلوخه ای متشکل از کانی و سنگ در درجه اول کوارتز، پتاسیم فلدسپار، میکا، آمفیبول ها و مقادیری از دیگر کانی ها است. گرانیت عمدتا متشکل از ۲۰ تا ۶۰ واحد کوارتز، ۱۰ تا ۶۵ واحد فلدسپار، و ۵ تا ۱۵ واحد میکا (بیوتیت یا ماسکوویت) است. کانی هایی که سنگ گرانیت را می سازند رنگهای منحصر به فردی را که در انواع مختلف گرانیت می بینیم، پدید می آورند. میزان نسبی کانی های رنگی در یک سنگ گرانیت عمدتا بستگی دارد به منبع اصلی سنگ مذابی که سرد شده و گرانیت را شکل داده است. اگر مقدار سنگ مذاب در پتاسیم فلدسپار فراوان باشد، احتمال اینکه به گرانیت رنگ صورتی سالمونی بدهد زیاد است. از سوی دیگر اگر میزان سنگ مذاب در کوارتز و کانی ها زیاد باشد و آنرا تبدیل به آمفیبول کند، به احتمال زیاد گرانیت سیاه و سفیدی حاصل می شود که عمدتا در کانترتاپ ها دیده می شود.

ترکیب کانی های زیر بوجود آورنده تنوع رنگی است که ما معمولا در یک سنگ گرانیت می بینیم:

  • کوارتز–> سفید شیری
  • فلدسپار–> سفید
  • پتاسیم فلدسپار–> صورتی سالمونی
  • بیوتیت–>  سیاه یا قهوه ای تیره
  • موسکویت–> طلایی متالیک یا زرد
  • آمفیبول–> سیاه یا سبز تیره

در زیر تنوع رنگ سنگ گرانیت را بررسی و به علت رنگی بودن آن می پردازیم.

گرانیت سفید

علت سفید رنگ بودن سنگ گرانیت در درجه اول تشکیل شدن از کوارتز (رنگ سفید شیری) و فلدسپار (رنگ سفید مات) است. لکه های سیاه رنگ کوچک در این گرانیت احتمالا دانه های آمفیبول هستند. این می تواند به علت فقدان عناصر شیمیایی لازم برای تشکیل دادن آمفیبول است یا اینکه فرآیند خنک شدن برای شکل دادن آمفیبولها مناسب نبوده است.

اگر سنگی ۱۰۰ درصد سفید رنگ باشد، گرانیت نیست و به احتمال زیاد سنگ ساختگی است که به گرانیت شباهت داشته باشد یا یک کانترتاپ کوارتزی از آن درست شود.

گرانیت سیاه

گرانیت مشکی عمدتا در مصارف تجاری دیده می شود اما درکل گرانیت نیست. همانطور که در بالاگفته شد گرانیت باید حداقل ۲۰ واحد کوارتز داشته باشد که یعنی یک سنگ که کاملا سیاه رنگ است نمی تواند سنگ گرانیت باشد. درواقع گرانیت یکدست مشکی باید گابرو باشد. گابرو یک سنگ آذرین بیرونی است که به بازالت شباهت دارد. گابرو متشکل از کانی های پیروکسنی ، پلاژیوکلاز و مقدار اندکی اولیوین (رنگ سبز تیره) و آمفیبول است.

گرانیت صورتی

رنگ صورتی در گرانیت صورتی حاصل فراوانی فلدسپار پتاسیم در این سنگ است. در این سنگ می توان دانه های کوارتز نیمه شفاف شیری رنگ، آمفیبول قهوه ای تیره یا مشکی و فلدسپار سفید مات را دید. به هرحال در سنگ گرانیتی شبیه به این ، کانی اصلی فلدسپار پتاسیم است.

گرانیت سفید و مشکی

این گرانیت بنظر می رسد حاوی مقادیر مساوی از کوارتز، فلدسپار و آمفیبول است که گرانیت سفید و سیاه خال خالی را بوجود می آورد. این یکی رایج ترین انواع گرانیت است که عمدتا برای کانترتاپ مورد استفاده قرار می گیرد.

گرانیت قرمز

گرانیت قرمز حاوی مقادیر فراوانی از فلدسپار پتاسیم صورتی رنگ است که فلدسپار-k آن قرمزتر از رنگ صورتی است. همچنین علت رنگ قرمز در سنگ گرانیت می تواند ناشی از اکسید آهن در دانه های سنگ آهن یا وجود فلدسپار در آن باشد، که این فرآیند همان فرآیندی است که در فلز زنگ زده ایجاد رنگ قرمز می کند.

گرانیت آبی

می توان گفت که کانترتاپ از جنس گرانیت آبی به احتمال زیاد گرانیت نیست. یک احتمال این است که این سنگ لارویکیت (Larvikite) است،  که یک سنگ آذرین از مونزونیت است و گاهی به آن گرانیت آبی می گویند علیرقم اینکه گرانیت نیست. جایگزین دیگر آن آنورتوزیت است، سنگی که شامل مقدار زیادی لابرادوریت است و گاهی بعنوان گرانیت مشکی بفروش می رسد.

گرانیت سبز

وقتی از گرانیت سبز صحبت به میان می آید درواقع مجموعه ای از ماربل است که دانه های رنگی سبز آن به علت وجود سرپانتین می باشد. این می تواند مجموعه متنوعی از سوپ استون باشد که به غلط به آن نام گرانیت داده اند. گرانیت های سبز رنگ زیاد نیستند اما تعداد زیادی از سنگها هستند که کانی های سبز رنگ در آنها به وفور یافت می شود. یکی از علتهای غیر معمول رنگ سبز وجود آمازونیت مجموعه ای از فلدسپار سبز است.

۱ دیدگاه
S.B
2018/09/11

مقاله مفیدی بود ممنونم

پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید