در حال بارگیری...
04 آوریل

برتری سنگ گرانیت با عرض ۶۰ نسبت به سایر عرض ها

کاربرد سنگ گرانیت چیست؟ چرا سنگ گرانیت در ساختمان سازی کاربرد بیشتری نسبت به دیگر سنگ ها دارد؟ سنگ گرانیت در چه سایزهایی به بازار عرضه می شوند؟ آیا سنگ گرانیت با عرض ۶۰ در ساختمان سازی مناسب تر از سایر سایزها است؟

سنگ ،یک مصالح ساختمانی است که از اوایل تمدن بشری به طور طبیعی در دسترس عموم قرار داشته و مورد استفاده قرار گرفته است. سنگ ها به اندازه و شکل مورد نیاز بریده می شوند و به عنوان بلوک درساختمان استفاده می شود. این ماده با کاورهای مختلف پوشانده شده و پرداخت می شود. با توجه به اینکه معادن سنگ در اکثر نقاط دنیا وجود دارد، استفاده از آن اقتصادی و مقرون به صرفه است.

 در طول تاریخ، از سنگ برای ساخت بناهای کوچک مسکونی، کاخ های بزرگ، قلعه ها، معابد و سایر بناهای تاریخی استفاده شده است.
همانطور که می دانید، سنگ مرمر ، گرانیت و ماسه سنگ برای نما و به اصطلاح روکار در ساختمان استفاده می شود. یعنی مناطقی که بیشتر از دیگر نقاط دیده می شوند و به نوعی ویترین ساختمان به شمار می روند.

سنگ گرانیت یکی از این سنگ های طبیعی است که در ساختمان سازی کاربرد زیادی دارد. اگر شما هم از شفافیت و براقیت زیاد سرامیک خوشتان نمی آید، از سنگ گرانیت استفاده کنید. این سنگ ظاهری فوق العاده طبیعی دارد و براقیت بیش از حد ندارد. سنگ گرانیت درخشندگی زیادی ندارد و ظاهر سنگ طبیعی را در فضاها ایجاد می کند.

امروزه استفاده از سنگ های براق و فوق العاده درخشان برای عده ای جذاب نیست و افراد زیادی مایلند از سنگ های مات در فضاسازی ساختمان های خود استفاده کنند.

در فضاهای داخلی بناها نیز، صفحات گرانیتی صیقلی می توانند به عنوان سنگ کانتر، کف، پله و بسیاری از نواحی دیگر استفاده شوند. گرانیت یکی از مصالح شیک و نسبتا اقتصادی است که در ساختمان ها به کار می رود.

سنگ گرانیت در چه ابعادی تولید می شود؟

صفحات سنگ گرانیت نیز مانند دیگر سنگ ها ابعاد مختلفی دارد که با توجه به مکان نصب و شرایط آن توسط خریدار انتخاب می شود. این سنگ در ابعاد ۳۰، ۴۰، ۶۰، ۱۵۰ ، ۲۴۰ به بازار عرضه می شود. همچنین ضخامت این سنگ ها از ۱۰ میلی متر آغاز شده و در اندازه های ۱۸، ۲۰ و ۳۰ میلی متر نیز موجود است. اما استاندارد ترین اندازه برش سنگ گرانیت اندازه ۶۰*۶۰ است. این اندازه میانگین صفحات سنگ گرانیت است که کاربرد آن در عمران و ساختمان سازی بسیار زیاد است.

کدام سایز سنگ گرانیت در ساختمان سازی کاربرد بیشتری دارد؟

از آنجا که سنگ گرانیت کاربردهای مختلف و متفاوتی دارد، صفحه آن ممکن است برای تراش یا بریده شدن استفاده شود. یعنی شاید بخشی از آن در طی عملیات تراش سنگ یا بریدن آن، پرت شود و از بین برود. بنابراین، استفاده از سنگ های بسیار بزرگ و قطور گرانیت در ساختمان ها چندان به صرفه نیست.

برخی از شرکت های تولید کننده، بقایای صفحات گرانیتی بریده شده را در اندازه های غیر استاندارد نیز ارائه می دهند. این سنگ ها یا تکه هایی هستند که از صفحات معمولی باقی مانده اند و برای سایر پروژه‌ها استفاده می شوند یا از بلوک‌های به جا مانده که در اندازه‌های غیر استاندارد بریده شده است. این صفحات به اندازه کافی برای کانتر آشپزخانه و کف بزرگ نیستند. بنابراین، با قیمتی ارزان تر از صفحات استاندارد به فروش می رسند و ممکن است برای پروژه‌های کوچکتر مانند راه پله، تراس یا روشویی حمام به کار گرفته شود.

از طرفی اندازه های کوچک این سنگ در ساختمان‌ها نیز طرفدار زیادی ندارد. زیرا هم از جلوه بصری ساختمان می‌کاهد، هم کار با سنگ را را سخت تر می‌کند. چرا که ممکن است یک سنگ متوسط  را در چند مرحله برای نصب آماده کنند و به یکباره در محل خود بچسبانند. اما اگر همین سنگ به ابعاد کوچک‌تر تقسیم شود، این مراحل چند برابر شده و کارگران و مهندسان باید وقت زیادی برای کار با آن صرف کنند. همچنین وجود درزها و خطهای بیش از حد در میان سنگ‌های کار شده نمایی نازیبا ایجاد می‌کند و اصلا جذاب نیست.

بهترین سایز سنگ گرانیت اندازه متوسط آن است که هم دردسرهای سنگ بزرگ و قطور و هم زحمت کار با سنگ گرانیت در ابعاد کوچک تر را ندارد. بنابراین، اندازه ۶۰*۶۰ سنگ گرانیت در ساختمان سازی یکی از پرطرفدار ترین سایزها برای سنگ ساختمانی است. شرکت سنگ سروش نیز توان بالایی در تولید سنگ با عرض ۶۰ سانتی متر را در ماه دارد.

بهترین میزان ضخامت و استاندارد آن در سنگ گرانیت نیز بین ۲ تا ۳ سانتی متر می باشد. شاید در ظاهر تفاوت چندانی میان این دو سایز نباشد اما در انتهای کار تفاوت آن ها کاملا مشخص می شود. در بعضی موارد نیز مشاهده می‌کنیم که بسیاری از سازندگان، ۲ صفحه ۲ سانتی متری را به یکدیگر می‌چسبانند و کانتری با قطر ۴ سانتی متر ایجاد می‌کنند. اما خط موجود در بین این دو صفحه کاملا مشخص است و از زیبایی و حرفه ای بودن کار می کاهد.

انتخاب سنگ گرانیت مورد نظر شما دقیقا به سلیقه و ناحیه‌ای که قصد نصب سنگ در آن را دارید مرتبط است. شاید شما ترجیح دهید که برای دیوارهای آشپزخانه خود از سنگ گرانیت با اندازه‌های کوچک و بزرگ استفاده کنید. اما آنچه که در بازارهای جهانی مرسوم است، استفاده از سنگ های گرانیت با عرض ۶۰ است. این سنگ ها در تمام دنیا فروش بیشتری نسبت به دیگر سایزها دارند و از نظر فروشندگان نیز طرفداران آن بسیار بیشتر از دیگر اندازه های سنگ گرانیت است.

برای اطلاع از تولید و نحوه سفارش سنگ گرانیت مشکی با عرض ۶۰ سانتی متر، با ما تماس بگیرید…

دیدگاه خود را بنویسید