Search
Close this search box.
|

سنگ اسلب

سنگ اسلب

فهرست عناوین

منظور از سنگ اسلب یک نوع سنگ خاص مانند گرانیت، مرمر و یا هر نوع سنگ دیگری نیست. در واقع واژه اسلب یک واژه انگلیسی و به معنی یک قطعه است. منظور از سنگ اسلب نیز یک قطعه از هر نوع سنگ ساختمانی است. سنگ های ساختمانی که اندازه طول و عرض آنها بیشتر از 80 سانتیمتر باشد (البته با ضخامت های متغیر) به آنها اسلب گفته می شود.

با توجه به مطلب گفته شده در یک تعریف کلی از سنگ اسلب می توان گفت که هر نوع سنگ ساختمانی که در ابعاد بزرگ برش داده شود به آن سنگ، اسلب گفته می شود. این نوع سنگ امروزه جزء سنگ های پرطرفدار محسوب می شود و کاربرد زیادی در صنعت ساختمان سازی و حتی دکوراسیون داخلی دارد. در ادامه این مطلب به معرفی کامل این نوع سنگ و ویژگیهای آن خواهیم پرداخت.

اسلب

ویژگی سنگ اسلب

سنگ اسلب ویژگیهای منحصر به فردی دارد که در سایز های کوچک سنگ های ساختمانی دیده نمی شوند. این ویژگیها شامل موارد زیر است:

زیبایی چشمگیر سنگ اسلب 

 در واقع استفاده از سنگ اسلب در هر قسمت از ساختمان (کف یا بدنه) یک جلوه خیره کننده به وجود می آورد. دلیل زیبایی این نوع سنگ نیز برش کمتری است که در کار وجود دارد. با برش کمتر تمام قسمتی که توسط سنگ اسلب پوشیده می شود به صورت یکدست دیده می شود. یکدست دیده شدن سطح و برش کمتر در کارهایی که با سنگ انجام می شوند اهمیت زیادی دارد.

نصب راحت تر سنگ اسلب 

از دیگر ویژگیهای این نوع سنگ نصب راحت تر آن در مقایسه با سنگهایی است که در قطعات کوچکتر برش داده می شوند. این نصب راحت به دلیل بزرگ بودن ابعاد سنگ است. البته لازم به ذکر است که کار نصب این نوع سنگ مهارت خاصی را میطلبد و فرد باید سلیقه و تجربه کافی در زمینه نصب سنگ اسلب را داشته باشد.

ایجاد طرح فورمچ و بوکمچ 

ویژگی دیگر سنگ اسلب که یک ویژگی منحصر بفرد است ایجاد طرح بوک مچ و فورمچ میباشد. این دو طرح از جمله طرح های خاصی هستند که زیبایی خیره کننده ای به محیط می بخشند. در ادامه به معرفی بیشتر این دو طرح خواهیم پرداخت.

اسلب بوکمچ

معرفی طرح بوک مچ و فورمچ

 منظور از طرح  بوک مچ یک طرح متقارن است. در این طرح فقط یک خط تقارن وجود دارد و طرح مورد نظر با دو قطعه سنگ اسلب اجرا می شود. امکان استفاده از این طرح زیبا و شیک در هر جای ساختمان مانند سالن پذیرایی، اتاق و یا مکان هایی مانند رستوران ها، هتل ها و … نیز وجود دارد. انتخاب و اجرای این طرح متقارن به سلیقه کارفرما بستگی دارد.

در طرح فورمچ برخلاف بوک مچ دو خط تقارن در نظر گرفته می شود. در طرح فورمچ همچنین به جای دو سنگ از 4 سنگ اسلب استفاده می شود و طرح متقارن توسط 4 قطعه  سنگ بزرگ تکمیل می شود. هر کدام از این دو طرح زیبایی خاص خود را دارند. نکته ای که در مورد اجرای این دو طرح زیبا وجود دارد این است که از هر نوع طرحی نمی توان برای اجرای بوکمچ و فورمچ استفاده کرد. به عبارت دیگر این طرح ها طرح هایی نیستند که نصاب آنها را اجرا کند بلکه این طرح ها به طور طبیعی روی سنگ وجود دارند.

 در واقع سنگی که برای این دو طرح در نظر گرفته می شود باید به طور طبیعی نقش و طرح امتداد دار داشته باشد تا نصاب نیز بتواند با توجه به نقش و نگار قرینه روی سنگ، طرح را اجرا کند. معمولا سنگ هایی که طرح روی آنها مناسب بوک مچ و فورمچ باشد برش آنها نیز با توجه به طرح آنها صورت می گیرد. در واقع برش اولیه آنها به نحوی انجام می شود که حالت قرینه  طرح از بین نرود.

اسلب فورمچ

معرفی انواع سنگ اسلب

سنگ هایی که به صورت اسلب استفاده می شوند دارای انواع مختلفی میباشند یا بهتر است بگوییم اکثر سنگهای معادن مختلف را میتوان بصورت اسلب نیز برش داد مانند سنگهای چینی، مرمر، کوارتز، گرانیت و …

سنگ اسلب مرمر

این نوع سنگ اسلب جزء سنگ های لوکس محسوب می شود و به دلیل قابلیت عبور نور بیشتر در دکوراسیون داخلی از آن استفاده میشود.

سنگ اسلب چینی

سنگ چینی یک نوع سنگ دگرگونی میباشد که با قرار گرفتن تحت فشار و حرارت بوجود می‌آید و معمولا دارای رنگ روشن با رگه های طوسی میباشد، پس از استخراج از معادن در کاخانه های مختلف فرآوری میشود و در ابعاد مختلف برش داده میشود که امروز عمدتا بصورت اسلب است. از اسلب سنگ چینی در قسمت های مختلف یک ساختمان مانند سالن پذیرایی، کف آسانسور، تی وی وال، نمای ساختمان و … استفاده می شود.

سنگ اسلب گرانیت

سنگ گرانیت مشکی یکی از سنگ های مقاوم و زیبای ساختمانی میباشد که در مجموعه سنگ سروش در قالب 34 نوع فینیشینگ مختلف فرآوری میشود. ابعاد فرآوری شده کاملا بصورت سفارشی و بنابه درخواست خریداران سایز میشود، از ابعاد پرطرفدار و محبوب گرانیت مشکی ، سنگ اسلب میباشد که در ضخامتهای دو به بالا قابل ارائه میباشد. از آنجایی که اسلب سنگ گرانیت مقاومت بالایی در برابر فشار، حرارت، مواد شیمیایی، ضربه و خط و خش دارد و قدرت جذب آب آن نزدیک به صفر میباشد گزینه مناسبی برای مکانهای پرتردد و لوکس میباشد. از اسلب سنگ گرانیت در لابی پروژه های لوکس ساختمانی، بعنوان سنگ کف ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد ، علاوه بر لابی از سنگ اسلب بوکمچ و فورمچ در نمای داخلی ساختمانها مانند تی وی وال مورد استفاده قرار میگیرد.

اسلب سنگ گرانیت

سنگ اسلب کوارتز

از سنگ اسلب کوارتز بیشتر در آشپزخانه به عنوان سنگ روی کابینت و سنگ اپن استفاده می شود.  به دلیل  وجود تنوع رنگ کوارتز، امکان انتخاب رنگ سنگ هماهنگ با رنگ دکوراسیون وجود دارد.

قیمت سنگ اسلب

قیمت سنگ اسلب به عوامل متعددی وابسته است و ممکن است با توجه به این عوامل متغیر باشد.فاکتورهای مؤثر بر قیمت سنگ اسلب عبارتند از:

منشأ و نوع سنگ

اسلب‌ها از منابع مختلفی به دست می‌آیند و نوع سنگ (مثلاً مرمر، گرانیت، کوارتز و غیره) تأثیر قابل توجهی بر قیمت دارد.

کیفیت و رنگ

کیفیت سنگ اسلب، شامل همگنی رنگ و ترک‌ها، تراوایی، نوع الگوها و عیوب، می‌تواند به طور مستقیم بر قیمت سنگ اسلب تأثیر بگذارد. طبیعتا هرچه سنگ یکدست تر، بدون ترک،  درصد جذب آب پایینی داشته باشد قیمت به نسبت بالاتری دارد.

اندازه و ضخامت

ابعاد و ضخامت قطعات سنگ اسلب نیز نقش مهمی در تعیین قیمت سنگ اسلب دارند. قطعات بزرگتر و ضخامت بالاتر گرانتر از ابعاد کوچکتر و با ضخامت پایین تر هستند

نوع فرآوری سنگ اسلب

هزینه‌های مرتبط با برش، تراش و تهیه نهایی سنگ اسلب نیز تأثیرگذار بر قیمت سنگ اسلب خواهند بود. با توجه به وجود فینیشینگهای متفاوت مجموعه سنگ سروش، فرآوری سنگ اسلب در ابعاد مختلف و با فرآوری های مختلف میتواند قیمت متفاوتی داشته باشد. برای اطلاع از قیمت اسلب سنگ گرانیت میتوانید با مجموعه سروش توسعه معادن البرز تماس بگیرید.

 

قیمت سنگ اسلب

برای خرید سنگ اسلب گرانیت مشکی، می‌توانید با کارشناسان فروش مجموعه سنگ سروش، تماس حاصل نمایید.

بازار عرضه و تقاضا:

وضعیت بازار سنگ‌های اسلب در منطقه‌ای خاص ور باتوجه به شرایط عرضه و تقاضا ممکن است قیمت را تحت تأثیر قرار دهد. بعنوان مثال سنگ گرانیت بلک زبرا با طرح بسیار زیبایی که دارد و ترند بازار میباشد قیمت بالاتری نسبت به گرانیت های دیگر موجود در بازار میباشد.

” برای اطلاعات بیشتر در رابطه با گرانیت بلک زبرا میتوانید به این صفحه مراجعه بفرمایید.”

سنگ اسلب بلک زبرا

به طور کلی، سنگ اسلب ممکن است در رنج قیمتی گسترده‌ای عرضه شود، اما معمولاً به دلیل ویژگی‌های زیبایی، مقاومت و ماندگاری‌اش، به عنوان یک گزینه ارزشمند در پروژه‌های ساختمانی و دکوراسیون مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از سنگ اسلب در چه محیط هایی استفاده می شود؟

 سنگ اسلب مختص محیط خاصی مانند پذیرایی، آشپزخانه، اتاق خواب و یا محیط های اداری نیست و استفاده از آن در هر محیطی یک سلیقه شخصی است. بعضی از کاربردهای سنگ اسلب شامل موارد زیر است.

  • آشپزخانه: یکی از محیط هایی که در آن از سنگ اسلب بخصوص سنگ اسلب گرانیت استفاده می شود محیط آشپزخانه است. در این محیط معمولا برای کف آشپزخانه و یا حتی برای میز ناهار خوری و یا کانتر نیز از این سنگ استفاده می شود.
  • سالن پذیرایی: انتخاب سنگ اسلب گرانیت برای سالن پذیرایی با متراژ بالا یک انتخاب شیک محسوب می شود. چرا که به بزرگتر جلوه دادن محیط کمک شایانی میکند.
  • علاوه بر مواردی که به آنها اشاره شد امروزه در اجرای دکوراسیون های داخلی نیز از انواع سنگ اسلب استفاده می شود. به عنوان مثال در دیوار پشت تلویزیون یا در قسمتی که شومینه قرار دارد می توان از این نوع سنگ استفاده کرد. البته در قسمتی مانند پشت شومینه بهتر است از اسلب سنگ گرانیت استفاده شود چرا که سنگ گرانیت استحکام بالایی دارد.

اسلب گرانیت

پرطرفدارترین نوع سنگ اسلب

 با توجه به تقاضای بازار اسلب سنگ گرانیت پرطرفدارترین نوع سنگ اسلب شناخته می شود. دلیل استقبال بیشتر افراد از سنگ اسلب گرانیت ویژگیهای این نوع سنگ است.

* یکی از ویژگیهای اسلب سنگ گرانیت مقاومت و استحکام بی نظیر این سنگ در برابر ضربه است. دلیل این استحکام نیز ترکیب کانی های مختلف در سنگ گرانیت است. با توجه به استحکام بالای سنگ گرانیت، می توان در قسمت هایی از ساختمان که رفت و آمد زیادی وجود دارد با خیال راحت از این نوع سنگ اسلب استفاده کرد.

* مورد دیگر بحث تنوع رنگ اسلب سنگ گرانیت است که  شامل: سبز، صورتی، آبی، سفید، سیاه، خاکستری، قرمز و یا حتی سبز و … میباشد. با وجود این میزان تنوع رنگ نیز، کارفرما امکان انتخاب رنگ سنگ را با توجه به دکوراسیون مورد نظر خود دارد که این امر یک مزیت بزرگ محسوب می شود.

سنگ اسلب گرانیت

نکاتی مهم در رابطه با خرید و نصب این نوع سنگ

در هنگام خرید و انتخاب سنگ اسلب در نظر گرفتن نکات زیر می تواند در یک انتخاب درست موثر باشد. این نکات شامل موارد زیر است.

  • انتخاب نوع سنگ اسلب با توجه به محیطی که سنگ در آن نصب می شود. به عنوان مثال نوع سنگ اسلب که برای میز ناهار خوری آشپزخانه به کار میرود با سنگی که به عنوان کفپوش پذیرایی استفاده می شود تفاوت هایی با هم دارند.
  • بررسی ویژگیهای فیزیکی و شیمیایی سنگ با توجه به محل انتخابی برای نصب سنگ از موارد بسیار حائز اهمیت در انتخاب نوع سنگ اسلب میباشد.
  • قطر سنگ از دیگر موارد مهم در هنگام خرید این نوع سنگ است. معمولا قطر سنگی که به صورت اسلب برش داده می شود 2 سانتی متر است. چنانچه قطر سنگ کمتر از این میزان باشد امکان شکسته شدن سنگ افزایش می‌یابد.
  • مورد دیگر که اهمیت زیادی نیز دارد سپردن کار نصب به یک نصاب حرفه ای و ماهر است. سنگ های اسلب به دلیل بزرگ بودن سایزی که دارند باید با دقت بالایی نصب شوند به همین دلیل بهتر است کار نصب سنگ اسلب به یک نصاب ماهر سپرده شود.

در رابطه با روش نصب کفپوش سنگ میتوانید مقاله روشهای نصب سنگ را در وبسایت سروش مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *