Search
Close this search box.
|

سنگ ساختمانی

سنگ ساختمانی

فهرست عناوین

سنگ ساختمانی از دیرباز جزء مهم ترین مصالح مورد استفاده در سازه های انسانی بوده است. برخی مورخان آثار و خانه های سنگی مربوط تا 7000 سال گذشته را هم در شمال کشورمان پیدا کرده اند. مطمئنا این ویژگی ماندگاری بالا و مقاومت زیاد در برابر ناملایمات، این سنگ را در دسته ی کاربردی ترین موارد مورد استفاده در ساختمان ها قرار داده است.

بطور کل سنگ یکی از قدیمی‌ترین و پرکاربردترین مصالح مورد استفاده در بسیاری از ساختمان‌ها می‌باشد که از زمان‌های دور برای ساخت و ساز ساختمان های مختلف مورد استفاده قرار می گرفته است. با پیشرفت تکنولوژی و دانش در سراسر جهان، مهندسان توانستند با استفاده از جلا دادن و اعمال تغییرات بسیار بی نظیر در انواع سنگ ساختمانی، باشکوه‌ترین و بی‌نظیر‌‌ترین سنگ‌ها را طراحی و در قسمت های مختلف ساختمان مورد استفاده قرار دهند. سنگ به دلیل داشتن مقاومت و دوام بسیار بالا از مرغوبترین و با‌کیفیت‌‌ترین مصالح مورد استفاده در ساخت و ساز می باشد که شما نیز می توانید در ساخت و ساز خود استفاده از این مصالح را در اولویت های خود قرار دهید. امروزه شما می توانید سنگ ساختمانی را در  بخش های گوناگون ساختمان مورد استفاده قرار دهید. در بسیاری از ساختمان‌ها از سنگ برای تزئینات و طراحی داخلی ساختمان نیز استفاده می کنند که می تواند زیبایی به خصوصی را به وجود بیاورد.

سنگ کف ساختمان

انواع سنگ ساختمانی

یکی از مهمترین و اساسی‌ترین موضوعاتی که در مورد سنگ های ساختمانی وجود دارد، انواع آن می باشد به طوری که شما می توانید با آشنایی در مورد انواع سنگ ساختمانی، بهترین آن را انتخاب کرده و مورد استفاده قرار دهید. از مهمترین انواع این سنگ‌های ساختمانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سنگ گرانیت:

سنگ گرانیت از جمله سنگ های آذرین است. چگالی بالا و سختی زیاد آن را به سنگی مقاوم بدل کرده است. تزئین کردن کف، دیوارهای درون ساختمان، ساختن ستون و نمای مجسمه بخشی از موارد استفاده ی این سنگ است.

استخراج پرزحمت و برش و جلا دادن سخت سنگ گرانیت، باعث بهای گران گرانیت است. گرانیت در مقابل وارد شدن ضربه و جذب آب مقاومت زیادی دارد. سطح صیقلی گرانیت موجب جذابیت آن می شود.

شما می توانید برای تهیه ی سنگ ساختمانی از نوع سنگ گرانیت مشکی نطنز، با مجموعه سنگ سروش ارتباط برقرار کنید.

سنگ ساختمانی

 •  سنگ آهک:

جزء سنگ های رسوبی بوده و در نمای مجسمه و ستون سازی از آن استفاده می شود.

 • سنگ‌کوارتزیت:

این سنگ ساختمانی که در مقابل هوازدگی مقاومت بسیار زیادی دارد، در پوشاندن دیوارها، نمای ساختمان ها، سطوح پله ها و کف زمین مورد استفاده قرار میگیرد.

علیرغم شباهت این سنگ ساختمانی به گرانیت، سختی آن بیشتر از گرانیت است. سنگ کوارتزیت ترکیبی از رنگ های قرمز، قهوه ای و خاکستری است و ظاهر آن بلوری شکل می باشد.

 • سنگ مرمر:

سنگ مرمر از جمله سنگهای ساختمانی بسیار زیبا و محبوب میباشد که بواسطه تخلخل کم، جذب آب بسیار پایین و نزدیک به صفر، عبور نور، جزء انتخاب های اولیه معماران و ساختمان سازان میباشد. این سنگ به دلیل اینکه صیقل پذیر است و سطح آن مثل آینه شفاف می باشد، ظاهری بسیار زیبا دارد. به دلیل همین زیبایی ، از این سنگ در مواردی مثل دکوراسیون خانه ها، پوشاندن کف، ستون ها، همچنین پله ها و نیز موارد تزئیناتی استفاده می شود.

سنگ ساختمانی مرمر رنگ های متنوعی از قبیل قرمز، سفید، خاکستری، ارغوانی، سبز و … دارد. قطعا ظاهر زیبایی که این سنگ دارد، در قیمت بالای آن بی تاثیر نیست.

سنگ مرمر آبی

 • سنگ‌مرمریت:

اشتباه نشود! بین سنگ مرمریت و سنگ مرمر رابطه ی خاصی وجود ندارد. این سنگ در مقابل اسیدیته ی باران ها، مقاومت کمتری دارد، اما جذب آب نسبتا پاینی دارد. به دلیل قوای نه چندان زیادش صرفا در درون ساختمان ها کاربرد دارد.

سنگ های چینی، سنگ های ابری شکل و سنگ های کریستالی از جمله سنگ های مرمریت است.

 • سنگ‌تراورتن:

سنگ ساختمانی تراورتن، سنگی از جنس سنگهای آهکی با تخلخل بسیار زیاد میباشد که بعلت تخلخل بالا مناسب جهت استفاده در نمای واحدهای ساختمانی و نیز به عنوان دکور در داخل خانه ها میباشد. سنگ تراورتن در نواحی با آب و هوای گرم جهت استفاده در قسمت خارج ساختمان کارایی دارد. این سنگ به دو نوع استالاکتیت و نیز سنگ استلاگمیت تقسیم می شود.

سنگ ساختمانی

مزیت استفاده از سنگ ساختمان

یکی از مهمترین و اصلی‌ترین عواملی که سبب شده است تا استفاده از سنگ ساختمانی امروزه بسیار افزایش یابد، آشنایی بسیاری از مردم با ویژگی‌ها و مزیت های آن می باشد که شما نیز می‌توانید با در نظر گرفتن این امر هم اکنون اقدام به خرید و استفاده از بهترین انواع سنگ های ساختمانی داشته باشید. از مهمترین و بارزترین مزیت های سنگ ساختمانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاومت در برابر حرارت
 •  مقاومت در برابر رطوبت
 • مقاوم در برابر مواد قلیایی و اسیدی
 •  ثبات رنگ
 • مقاوم در برابر تغییرات آب و هوایی
 • طراحی و شکل بسیار زیبا
 • مناسب برای استفاده در بسیاری از سطوح ساختمانی
 • قابلیت شستشو
 • جلا پذیری و قابلیت ساییده شدن

همانطور که ملاحظه می کنید سنگ های ساختمانی از بی‌نظیرترین و باکیفیت ترین مزایا و ویژگی‌ها برخوردار است و شما می توانید با اخذ مشاوره لازم در این خصوص، یکی از بهترین و بی‌نظیرترین این محصولات را تهیه و در ساخت و ساز خود مورد استفاده قرار دهید.

سنگ کف ساختمان

کاربرد سنگ ساختمان

هر کدام از سنگ های ساختمانی به واسطه ی قدرت و استحکام بالا، زیبایی و ظرافت و یا نفوذناپذیری شان کاربردهای متعددی دارند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

 • بعنوان سنگ کف ساختمان:

بی راه نیست اگر بگوییم سنگ طبیعی از موارد بسیار مهم در استفاده بعنوان کفپوش میباشد. به دلیل قرار گرفتن در معرض ناملایماتی مثل ضربه خوردن و ساییده شدن، انتخاب سنگ مناسب از اهمیت خیلی زیادی برخوردار است.

از بهترین سنگ ها جهت استفاده در کف ساختمان ها بعنوان سنگ کف ساختمان و پلکان بعنوان سنگ پله، می توان به سنگ گرانیت اشاره کرد. این سنگ با مقاومت بالا در برابر ضربه و نفوذناپذیری در مقابل آب، از هر جهت برای کف ساختمان انتخابی ایده آل است.

آلودگی از دیگر معضلات ممکن در مورد سنگ کف ساختمانی به شمار می آید. سنگ کف و سنگ های پلکان باید جهت شسته شدن با محلول های شوینده ی دارای اسید یا باز غیرقابل نفوذ باشند و از گزند در امان بمانند. به همین دلیل سنگ های با تخلخل نسبتا بالا مثل سنگ مرمریت، کمتر مناسب چنین موارد استفاده ای هستند.

سنگ کف

 •  پوشش دیواره های ساختمان:

استفاده از سنگ ساختمانی در پوشش دیواره‌ها برای ساختمان‌هایی که در مناطق گرمسیر تاسیس می شوند بسیار مناسب بوده چرا که حس خنک بودن را به دنبال دارد.

 • نماکاری ساختمان:

سنگ ساختمانی مورد استفاده جهت نمای ساختمان، نه تنها اولین چیزی است که به چشم می آید بلکه همیشه در برابر عوامل متعدد محیطی در معرض آسیب است. پس زیبایی ، استحکام و استقامت از جمله مواردی است که این سنگ نمای ساختمان باید حتما دارا باشد.

سنگ نمای ساختمانی باید در مقابل تابش نور خورشید مقاوم باشد، در اثر گرد و غبار گزندی نبیند، باران اسیدی و آلودگی های هوا روی آن تاثیری نگذارند. به همین دلیل پیشنهاد ما سنگ گرانیت است.

 •  پوشش پشت بام:

برخی از انواع سنگ ساختمانی وجود دارند که برای پوشش پشت بام بسیار مناسب بوده و امروزه در برخی از مناطق کشورمان از سنگ برای این منظور استفاده می شود.

 • دکوراتیو:

برخی از سنگ های ساختمانی با داشتن رنگ و اشکال بسیار زیبای خود، بهترین گزینه برای استفاده در دیوار شومینه، قاب درب پنجره و ستون‌ها می باشد که علاوه بر زیبایی می تواند مقاومت به خصوصی را نیز به دنبال داشته باشد.

سنگ ساختمانی برای شومینه

قیمت سنگ ساختمانی

مثل هر محصول دیگری قیمت سنگ ساختمانی متاثر از عوامل زیادی است. کیفیت، ابعاد مورد نظر، موارد استفاده و رنگ ها از جمله موارد موثر در تعیین قیمت سنگهای ساختمانی هستند.

بنابراین با دانستن اینکه چه سنگ ساختمانی را جهت چه مصرفی می خواهید استفاده کنید طیفی از قیمت ها پیش روی شما قرار می گیرد. در همین راستا مجموعه ی سنگ سروش با بیش از سه دهه فعالیت پیشرو در زمینه ی تولید سنگ گرانیت مشکی آماده ی خدمت رسانی به شما عزیزان است.

خرید سنگ ساختمانی

اگر شما نیز قصد خرید و استفاده از بهترین انواع سنگ ساختمانی را دارید می توانید فرصت طلایی را از دست نداده و هم اکنون سنگ ساختمانی مورد نظر خود را از ما تهیه و خریداری کنید. سنگ  سروش با داشتن سابقه‌ی بسیار طولانی در این زمینه توانسته است با سرسخت‌ترین رقبای خود به رقابت پرداخته و در این راستا پیروز واقع شد. شما می توانید برای دریافت هرگونه مشاوره و راهنمایی لازم را نیز در مورد انتخاب بهترین و با کیفیت‌ترین سنگ ساختمانی، با همکاران ما در تماس بوده و اطلاعات لازم را در این خصوص جویا شوید. همکاران ما سعی بر آن دارند تا دریافت سفارش و آدرس از شما در کوتاه‌‌ترین زمان ممکن سنگ مورد نظرتان را تحویل دهند. شما می توانید قبل از خرید سنگ ساختمانی مورد نظر خود در مورد قیمت های آن نیز اطلاعاتی را به دست بیاورید.

جمع بندی

سنگ ساختمانی جزئی جدانشدنی از زندگی امروز ما است. نمای ساختمان ها، کف زمین و پشت بام تنها بخشی از موارد استفاده ی این سنگ ها هستند.

در انتخاب سنگ ساختمانی مناسب، عوامل زیادی مثل کیفیت سنگ و جایی که قرار است سنگ استفاده شود تاثیر دارند. افزون بر این ها، زیبایی سنگ همیشه یک عامل تعیین کننده در قیمت و مورد مصرف سنگ بوده است. برای انتخاب سنگی مناسب، باید کاربردها و ویژگی های مورد نظر را با سنگ انطباق دهید تا به نتیجه ی دلخواه برسید.

2 پاسخ

 1. سلام ازاینکه این همه راجع به سنگ های ساختمانی توضیح فرمودین سپاس گذارم. اما ای کاش یک جدول ساده که نام سنگ و کاربرد یاجانمایی نوع سنگ را به همراه نمونه و قیمت آن را مشخص میکردین که مخاطب در تماس اول شماره آن نمونه را به شما اعلام میکرد بهتر میشد .چون کسی که نیاز به سنگ دارد نمیتواند با تلفن مشخص کند چه سنگی مورد نظرش میباشد ویا شماهرچه توضیح دهید خریدار متوجه نمیشود کدام سنگ مدنظرشماست لطفا .این نظر بنده را مدنظر داشته ودرحدامکان عمل نمائید واینکه آیا محصول پس از خرید درمحل نصب تهویل داده میشود یا درمحل فروش چون احتمال دارد خریدار در شهری دیگری باشد .باتشکر

  1. سلام و عرض ادب
   بابت همراهی شما سپاسگزاریم و ممنون از پیشنهاد شما دوست عزیز. صفحه ای در وبسایت داریم که تمامی محصولات همراه با نام و پیش نمایش بر روی سه فضا به نمایش گذاشته شده است . با مراجعه به صفحه مربوطه میتوانید محصولا مورد نظر را انتخاب و با ما تماس حاصل بفرمایید .
   https://soroushstone.com/products/
   https://soroushstone.com/live-preview/counter/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *