Search
Close this search box.
|

سنگ قبر

سنگ مزار

فهرست عناوین

سنگ قبر، سنگ مزار یا سنگ گور واژه هایی هستند که که در زمان مصیبت های وارد بر هر فرد بیشتر از زمانهای دیگر به گوش میرسد.از دست دادن عزیزان و آشنایان یکی از مصیبت های بزرگ هر فرد بشمار می رود. مصیبت از دست دادن عزیزان از یک طرف و مراسم بعد از وفات از طرف دیگر، سختی تحمل فراق را دو چندان میکند.

تهیه سنگ قبر از جمله مواردیست که تا چند روز پس از مراسم ترحیم نیاز به خرید و نصب دارد و از آنجایی که سنگ مزار در شرایط جوی نامناسب و در مسیر رفت و آمد قرار میگیرد، لذا جنس سنگی که بعنوان سنگ قبر ( سنگ مزار ) مورد استفاده قرار میگیرد بسیار مهم است. چرا که باید ویژگیهای خاصی داشته باشد تا بتواند سالیان سال دچار کمترین آسیب و شکستگی شود.

سنگ قبر انواع مختلفی دارد، اما سنگهایی که بیشترین طرفدار را بعنوان سنگ قبر ( سنگ مزار ) دارند در دو دسته سنگ گرانیت و سنگ مرمر خلاصه میشوند. این دو دسته بنابر ویژگیهایی مانند سختی بالا، تخلخل ناچیز و مقاومت در برابر شرایط جوی نامساعد از محبوبیت بیشتری برخوردارند.

ناگفته نماند که هرکدام از سنگهای گرانیت و سنگهای مرمر ، خود انواع مختلفی دارند که ویژگیهای هرکدام بسته به نوع خود میتواند متفاوت باشد.

انواع سنگ قبر

اگر به قبرستان ها مراجعه کرده باشید، سنگ های مزار خاصی را در هر ردیف مشاهده خواهید کرد، نکته ای که بیشتر از همه چشمگیر است و توجه را به خود جلب میکند، شکل ظاهری تمامی سنگ های قبر میباشد که یکسان نیست، در ادامه به بررسی مواردی که در سنگ قبر وجود دارد میپردازیم :

سنگ مزار تخت :

بعضی از انواع سنگ قبر ها، از نوع تخت می باشد که سطح آن یکسان بوده و دارای پستی و بلندی نمی باشد. استفاده از این سنگ در قبرستان ها رواج گسترده ای دارد. اما نیاز است که بدانید سایش مداوم پای افراد بر روی سنگ قبر ( سنگ مزار ) باعث خواهد شد تا اطلاعات درج شده بر روی سنگ در مدت زمان کوتاهی از بین برود.

سنگ قبر تخت

سنگ مزار قرنیز دار :

سنگ قبر های دیگری با نام سنگ مزار قرنیز دار در بازار های کشور یافت می شوند که به وسیله قرنیز از سطح زمین جدا می شوند. لازم به ذکر است که این سبک از سنگ مزار ها فاصله نسبتا زیادی را از سطح زمین دارند. به همین دلیل هر چه ضخامت سنگ خریداری شده بیشتر باشد به زیباتر شدن مزار مرحوم کمک خواهد کرد.

سنگ مزار دارای بالاسری

در دسته آخر سنگ قبر ها نیز، شاهد استفاده از کتیبه هستیم که در بالای سر فرد فوت شده قرار می گیرد. بر روی کتیبه فرد فوت شده اطلاعات مخصوص به آن درج می شودالبته ناگفته نماند که این نوع از سنگ قبرها از قیمت بالایی نیز برخوردارند .

ویژگی های اصلی یک سنگ قبر خوب

برای خرید یک سنگ قبر باکیفیت و مناسب، لازم است تا پارامتر هایی را در نظر داشته باشیم. از این رو قصد داریم تا برخی از اساسی ترین ویژگی های یک سنگ قبرخوب را ذکر کنیم.

مقاومت و دوام سنگ:

 یکی از اصلی ترین مسائلی که در خرید سنگ قبر باید مورد توجه قرار داد، دوام و مقاومت سنگ موردنظر می باشد. اگر در خرید سنگ موردنظر خود موفق عمل کنید، سنگ مزار مرحوم، تا سالیان سال بدون هر گونه تغییری پابرجا خواهد ماند. در غیر این صورت ممکن است بر اثر تغییرات آب و هوایی و … دچار شکستگی و مسائلی از این قبیل شود.

از جمله سنگهای بسیار مقاوم که در ابتدا نیز به آنها اشاره شد میتوان سنگ گرانیت مشکی نطنز و سنگ مرمریت را انتخاب مناسبی بعنوان سنگ قبر یا سنگ مزار دانست . البته سنگ مرمر بعلت قیمت بسیار بالایی که دارد، مقرون به صرفه نیست لذا سنگ گرانیت مشکی بهترین گزینه بعنوان سنگ مزار بشمار میرود که میتوانید ویژگیهای سنگ گرانیت مشکی را در صفحه مربوط به آن مطالعه کنید .

تراش کاری سنگ:

 یکی از مسائل دیگری که حتما باید به آن توجه داشته باشید، تراش پذیری سنگ قبر موردنظر می باشد. بسیاری از سنگ ها به دلیل تراش پذیری پایین، مناسب استفاده در مزار نیستند.

سنگ مزار

سایز استاندارد سنگ مزار:

استاندارد سنگ بصورت عام ۱۸۰*۶۰ می باشد اما در بعضی قبور از اندازه ۹۰*۶۰ استفاده میشود و برای بالاسری از همین اندازه (۹۰*۶۰)استفاده میگردد.

ضخامت سنگ قبر:

همه سنگهایی که بعنوان سنگ مزار استفاده میگردند با ضخامت ۳ سانت میباشند اما عده ای  ای تمایل دارند که از ضخامت بیشتری مثل ضخامت ۴ یا ۸ و یا حتی بیشتر استفاده نمایند که همین ضخامت بیشتر به جز زیبایی مزیت دیگری ندارد. چرا که تمامی سنگهای مناسب برای قبری دارای ویژگیهای مشابهی هستند.

قیمت سنگ قبر:

قیمت سنگ قبر نیز یکی دیگر از اصلی ترین مسائلی است که در خرید سنگ ها باید توجه کنید. قیمت سنگ قبر متاثر از عوامل مختلفی است که در ادامه به چند مورد آن اشاره میکنیم:

 1. نوع سنگ: نوع سنگی که برای ساخت یک مزار استفاده می‌شود، تأثیر زیادی بر روی قیمت سنگ قبر دارد. برخی از انواع سنگ‌هایی که معمولا بعنوان سنگ مزار استفاده میشود، شامل گرانیت، ماربل و سنگ‌های طبیعی مانند سنگ آهک هستند. هر کدام از این نوع سنگ‌ها قیمت متفاوتی دارند.

 2. اندازه و طراحی: اندازه سنگ مزار و طراحی آن نیز بر قیمت سنگ مزار تأثیر می‌گذارد. سنگ قبرهای بزرگتر و با طراحی‌های پیچیده ممکن است قیمت بیشتری داشته باشند.

 3. ابعاد و ضخامت: ابعاد و ضخامت سنگ مزار بر قیمت سنگ قبر بسیار تاثیر گذار است، استاندارد ضخامت سنگ قبر، 3 سانتیمتر و به عرض 60 سانتی متر است ، هرچه ابعاد سنگ بزرگتر و ضخامت بیشتری داشته باشد، سنگ مزار قیمت بالاتری خواهد داشت.

 4. کیفیت و سورت سنگ: کیفیت سنگ از لحاظ رنگ، خلوص، و نقاط ضعف نیز تأثیر بسیاری بر قیمت سنگ مزار دارد. سنگ‌های مزار با کیفیت بالاتر معمولاً قیمت بالاتری دارند.

 5. هزینه نصب و مراقبت: هزینه‌های نصب سنگ مزار و نگهداری آن نیز به قیمت نهایی اضافه می‌شوند.

” برای اطلاع از قیمت سنگ قبر، از نوع گرانیت مشکی نطنز میتوانید با کارشناسان فروش در سنگ سروش تماس حاصل بفرمایید . “

قیمت سنگ قبر

برای خرید سنگ گرانیت مشکی، می‌توانید با کارشناسان فروش مجموعه سنگ سروش، تماس حاصل نمایید.

با انواع سنگ مزار ( قبر) آشنا شوید!

برای سنگ گور یا سنگ مزار از سنگ‌های متفاوتی استفاده می‌شود. از مهم‌ترین سنگ‌هایی که به این منظور استفاده می‌شوند، می‌توان به سنگ‌های زیر اشاره کرد:

 • سنگ مرمر

یکی از قدیمی ترین سنگ هایی که استفاده از آن دیگر مانند گذشته رواج ندارد، سنگ مرمر می باشد. اگر در آرامستان ها به سنگ های قبر مختلف دقت کرده باشید، شاهد وجود سنگ هایی با رنگ سفید، سبز، کرم و … هستید. در واقع این نوع از سنگ ها در دسته سنگ های مرمر قرار می گیرند که در برابر سرما و گرما مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می‌دهد. در گذشته استفاده از این سنگ ها رواج گسترده ای داشت. اما ظهور سنگ قبر گرانیت و تنوع وسیع آن سبب شد تا استفاده از سنگ مرمر کاهش یابد.

 • سنگ قبر نانو

سنگ قبر نانو به عنوان یکی از محبوب ترین سنگ های موجود در بازار شناخته می شود که مناسب استفاده در آرامستان ها می باشد. این سنگ مصنوعی بوده و به وسیله ترکیب بقایای دیگر سنگ ها با ماده هایی مانند رزین و … به دست می آید. ساختار این سنگ سبب شده تا وزن آن به میزان قابل توجهی کاهش یابد و نصب سنگ نانو نیز بسیار راحت تر از دیگر سنگ ها شود. توجه داشته باشید که قیمت سنگ قبر نانو در مقایسه با سنگ های طبیعی بسیار پایین تر می باشد.

ضخامت این مدل از سنگ ها اغلب 3 سانتی متر بوده و دارای جذب آب بسیار پایینی می باشد. جذب آب پایین این سنگ موجب شده تا استحکام آن در شرایط جوی مختلف فوق العاده باشد. همان طور که گفته شد، تراش پذیری و برش پذیری سنگ نانو بسیار راحت تر بوده و می توان طرح های مختلفی را بر روی آن اجرا کرد. همچنین امکان لبه های سنگ نانو می تواند بر اساس طرح های دلخواه شما شکل بگیرد.

سنگ قبر

 • سنگ قبر گرانیت

اما در میان سنگ های ذکر شده، سنگ قبر گرانیت به عنوان یکی از برترین و بهترین سنگ های موجود در بازار های کشور شناخته می شود. این سنگ به دلیل ساختار خاص و ایده آل خود، به عنوان اولویت اکثریت مردم کشورمان شناخته می شود. لازم به ذکر است که سنگ گرانیت در انواع مختلفی به بازار های کشور ارائه می شود و اصطلاحا دارای دو نوع خارجی و ایرانی می باشد.

این مدل از سنگ ها اغلب دارای رنگ مشکی بوده و مناسب استفاده در قبرستان ها می باشد. مجموعه سروش با بهره برداری از معدن گرانیت نطنز ، سنگ قبری از جنس سنگ گرانیت مشکی نطنز را به بازار ارائه میدهد، این سنگ دارای کیفیت بسیار مناسب و بالا ، تخلخل بسیار کم، جذب آب ناچیز، مقاومت بالا در برابر شرایط جوی نامناسب و مقاوم در برابر در برابر فرسایش، رطوبت، اسید و باکتری‌ها است و بهترین گزینه برای سنگ قبر میباشد.

 • سنگ قبر برزیلی

یکی از سنگ قبر هایی که در سال های اخیر توانسته است به آرامستان های کشورمان ورود پیدا کند، سنگ قبر برزیلی بوده است. بر اساس اطلاعات به دست آمده، این سنگ بر خلاف اسم خود از کشور چین به کشور ایران وارد می شود. یکی از تفاوت های عمده سنگ قبر برزیلی و سنگ های ایرانی، لیزر پذیر بودن سنگ برزیلی می باشد.

در صورتی که لیزر پذیری سنگ های ایرانی بسیار کمتر است. سطح سنگ قبر برزیلی کاملا صاف و صیقلی بوده و همین مسئله سبب افزایش زیبایی های این سنگ شده است.

بسیاری از افرادی که به اجرای سنگ قبر برزیلی می پردازند، پیشنهاد می کنند تا از قرنیز ها برای این سنگ استفاده شود. در چنین شرایطی ارتفاع سنگ شما بالاتر رفته و ظاهر فوق العاده تری را به خود می گیرد. همچنین در چنین شرایطی نوشته های موجود بر روی سنگ، کمتر زیر پای عابران قرار می گیرد.

این مسئله سبب کاهش سایش خواهد شد و به بالاتر رفتن عمر سنگ شما کمک خواهد کرد. از دیگر ویژگی های سنگ برزیلی می توان به تراش پذیر بودن آن و دوام این سنگ اشاره داشت. همچنین امکان سفارش دهی سنگ برزیلی در ضخامت های سه تا سی سانتی متر وجود دارد.

 • سنگ دیوریت:

این سنگ یکی از سنگ‌های آتشفشانی است که شبیه به گرانیت است اما رنگ‌های تیره‌تری دارد. این سنگ در برابر فرسایش، رطوبت، اسید و باکتری‌ها مقاوم است. این سنگ در رنگ‌های مختلفی مانند مشکی، سبز، قهوه‌ای و بنفش دیده می‌شود. بر روی این سنگ می‌توان حکاکی، عکس و نقش‌های زیبایی انجام داد.

 • سنگ کوارتزیت:

این سنگ یکی از سنگ‌های رسوبی است که از تبدیل شدن شن و ماسه به سنگ تشکیل شده است. این سنگ در برابر فرسایش، رطوبت، اسید و باکتری‌ها مقاوم است. این سنگ در رنگ‌های مختلفی مانند سفید، خاکستری، قرمز و زرد دیده می‌شود.

 • سنگ گابرو:

این سنگ یکی از سنگ‌های آتشفشانی است که شبیه به دیوریت است اما رنگ‌های روشن‌تری دارد. این سنگ در برابر فرسایش، رطوبت، اسید و باکتری‌ها مقاوم است. این سنگ در رنگ‌های مختلفی مانند خاکستری، سبز، آبی و بنفش دیده می‌شود.

در بین تمامی این سنگ‌ها، سنگ گرانیت به خصوص گرانیت مشکی از همه محبوب‌تر است. سنگ گرانیت سنگی به شدت مقاوم و در عین حال زیبا است و سهم بزرگی از بازار سنگ قبر در اختیار سنگ گرانیت مشکی است. طیف‌های متفاوتی از این نوع سنگ وجود دارد. در صورتی که می‌خواهید یک سنگ مزار عالی با دوام سالیان طولانی خریداری کنید، می‌توانید سنگ گرانیت مشکی را انتخاب کنید.

به لطف ویژگی‌ها و قابلیت‌های سنگ گرانیت، می‌توانید به خوبی روی آن حکاکی کنید و نگران کم‌رنگ شدن سنگ‌، خراب شدن و …. در آن نباشید.

نکات مهم در خرید سنگ قبر

در خرید سنگ قبر ها ( سنگ مزار ) نکاتی وجود دارند که رعایت آن ها موجب خواهد شد تا خرید سنگ قبر موردنظر شما به شکل بهتری انجام شود. اگر شما نیز جزو افرادی هستید که بار اول است به خرید سنگ قبر می پردازند، باید از اطلاعات مختلفی مطلع باشید، مانند : 

سنگ گور

قوانین قبرستان موردنظر را بدانید!

در بسیاری از موارد مشاهده شده که سنگ قبر طراحی و خریداری شده با قوانین آرامستان موردنظر سازگار نبوده است. این مسئله موجب شده تا هزینه های زیادی برای خانواده مرحوم ایجاد شود. بدین ترتیب پیشنهاد می کنیم قبل از طراحی و خرید سنگ قبر موردنظر خود حتما با مسئولین آرامستان موردنظر ارتباط بگیرید و از قوانین آن ها مطلع باشید. همچنین سنگ قبر شما باید بر طبق قواعد اسلامی طراحی شود.

نوشته های روی سنگ قبر

بسیاری از افراد پس از خرید سنگ قبر از نوشته های موردنظر خود پشیمان می شوند. از این رو پیشنهاد می کنیم تا حتما از نزدیکان خود برای اجرای یک نوشته بهتر کمک بگیرید. این مسئله موجب خواهد شد تا زیبایی سنگ مزار شما نیز افزایش یابد.

مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی:

سنگ قبر باید مقاوم در برابر شرایط جوی، تغییرات دما و عوامل طبیعی دیگر باشد تا مدت زمان طولانی خدمت کند. سنگ‌هایی که مقاومت کمی دارند، بعد از چند سال تغییر رنگ و شکل می‌دهند و شکل ظاهری بدی پیدا می‌کنند.

مجوزها و مقررات محلی:

اطمینان حاصل کنید که همه مجوزها و مقررات محلی مربوط به خرید و نصب سنگ قبر رعایت شده باشند.

خرید سنگ قبر از سنگ سروش

در میان شرکت ها و مجموعه های ارائه دهنده انواع سنگ از جمله سنگ قبر، سنگ سروش به عنوان یکی از برترین مراکز شناخته می شود. سنگ سروش با داشتن سابقه لازم در امر تولید و ارائه سنگ ها به بازار های کشور، تحولات بزرگی را در این عرصه ایجاد کرده است. مجموعه ما با استفاده از نیرو های کاربلد و فوق حرفه ای توانسته است در مدت زمان کوتاهی از محبوبیت لازم در میان مردم کشورمان بهره مند شود.

8 پاسخ

 1. سلام وقت بخیر
  سنگ قبر بصورت آماده به فروش میرسه ؟ یعنی اگر سفارش داشته باشیم شما حکاکی روش رو هم انجام میدید ؟

 2. سنگ گرانیت بعنوان سنگ قبر مناسبه ؟ با توجه به اینکه سنگ قبر تو جایی استفاده میشه که در مسیر رفت و آمده، احتمال شکستگی و از بین رفتنش هست ، آیا شما پیشنهاد میکنید ؟

  1. به جرات میشه گفت سنگ گرانیت نطنز یکی از مناسبترین گزینه های روی میز برای استفاده بعنوان سنگ قبر هست، چرا که سنگهای مختلفی رو بعنوان سنگ قبر استفاده کردن و سنگی که در بین همه سنگها حتی گرانیتها کمترین آسیب رو دیده، سنگ گرانیت نطنز بوده. شما میتونید از بخش دانلود ها به فایل آنالیز گرانیت مشکی دسترسی داشته باشید و مورد بررسی قرار بدید.

 3. سلام خواستم ازشما بپرسم برای خریدازشمابصورت تعداد اندازه‌ای مختلف برای مغازه فروش سنگ مزاردرکرمان به چه صورت(نقدواقساط) دارید راهنمایی کنید اینکه شمافقط گرانيت مشکی داریدیامطنوع هست ذکرکنیدممنون میشم

  1. سلام و عرض ادب، وقتتون بخیر
   در این مورد شما باید با مدیریت مجموعه صحبت بفرمایید. شماره تماستون رو ارسال بفرمایید تا ما با شما در این مورد تماس بگیریم .

 4. سلام وقت بخیر هزینه نصب رایگان است ایا و اینکه پشتیبانی بعد از نصب به چه صورت است

  1. سلام وقت بخیر
   مجموعه سروش فقط سنگ گرانیت رو میفروشه و بخش حجاری سنگ قبر و نصب بر عهده مشتری هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *