|

سنگ قبر

سنگ مزار

سنگ قبر، سنگ مزار یا سنگ گور واژه هایی هستند که که در زمان مصیبت های وارد بر هر فرد بیشتر از زمانهای دیگر به گوش میرسد.از دست دادن عزیزان و آشنایان یکی از مصبت های بزرگ هر فرد بشمار می رود. مصیبت از دست دادن عزیزان از یک طرف و مراسم بعد از وفات از طرف دیگر، سختی تحمل فراق را دو چندان میکند.

تهیه سنگ قبر از جمله مواردیست که تا چند روز پس از مراسم ترحیم نیاز به خرید و نصب دارد و از آنجایی که سنگ مزار در شرایط جوی نامناسب و در مسیر رفت و آمد قرار میگیرد، لذا جنس سنگی که بعنوان سنگ قبر مورد استفاده قرار میگیرد بسیار مهم است. چرا که باید ویژگیهای خاصی داشته باشد تا بتواند سالیان سال دچار کمترین آسیب و شکستگی شود.

سنگ قبر انواع مختلفی دارد، اما سنگهایی که بیشترین طرفدار را بعنوان سنگ قبر دارند در دو دسته سنگ گرانیت و سنگ مرمر خلاصه میشوند. این دو دسته بنابر ویژگیهایی مانند سختی بالا، تخلخل ناچیز و مقاومت در برابر شرایط جوی نامساعد از محبوبیت بیشتری برخوردارند.

ناگفته نماند که هرکدام از سنگهای گرانیت و سنگهای مرمر ، خود انواع مختلفی دارند که ویژگیهای هرکدام بسته به نوع خود میتواند متفاوت باشد.

 

انواع سنگ مزار

اگر به قبرستان ها مراجعه کرده باشید، سنگ های مزار خاصی را در هر ردیف مشاهده خواهید کرد، نکته ای که بیشتر از همه چشمگیر است و توجه را به خود جلب میکند، شکل ظاهری تمامی سنگ های قبر میباشد که یکسان نیست که در ادامه به بررسی مواردی که در سنگ قبر وجود دارد میپردازیم :

سنگ قبر تخت :

بعضی از انواع سنگ قبر ها، از نوع تخت می باشد که سطح آن یکسان بوده و دارای پستی و بلندی نمی باشد. استفاده از این سنگ در قبرستان ها رواج گسترده ای دارد. اما نیاز است که بدانید سایش مداوم پای افراد بر روی سنگ قبر باعث خواهد شد تا اطلاعات درج شده بر روی سنگ در مدت زمان کوتاهی از بین برود.

سنگ قبر تخت

سنگ قبر قرنیز دار :

سنگ قبر های دیگری با نام سنگ مزار قرنیز دار در بازار های کشور یافت می شوند که به وسیله قرنیز از سطح زمین جدا می شوند. لازم به ذکر است که این سبک از قبر ها فاصله نسبتا زیادی را از سطح زمین دارند. به همین دلیل هر چه ضخامت سنگ خریداری شده بیشتر باشد به زیباتر شدن مزار مرحوم کمک خواهد کرد.

سنگ قبر دارای بالاسری

در دسته آخر سنگ قبر ها نیز، شاهد استفاده از کتیبه هستیم که در بالای سر فرد فوت شده قرار می گیرد. بر روی کتیبه فرد فوت شده اطلاعات مخصوص به آن درج می شودالیبته ناگفته نماند که این نوع از سنگ قبرها از قیمت بالایی نیز برخوردارند .

ویژگی های اصلی یک سنگ قبر خوب

برای خرید یک سنگ قبر باکیفیت و مناسب، لازم است تا پارامتر هایی را در نظر داشته باشیم. از این رو قصد داریم تا برخی از اساسی ترین ویژگی های یک سنگ قبرخوب را ذکر کنیم.

مقاومت و دوام سنگ:

 یکی از اصلی ترین مسائلی که در خرید سنگ قبر باید مورد توجه قرار داد، دوام و مقاومت سنگ موردنظر می باشد. اگر در خرید سنگ موردنظر خود موفق عمل کنید، سنگ مزار مرحوم، تا سالیان سال بدون هر گونه تغییری پابرجا خواهد ماند. در غیر این صورت ممکن است بر اثر تغییرات آب و هوایی و … دچار شکستگی و مسائلی از این قبیل شود.

از جمله سنگهای بسیار مقاوم که در ابتدا نیز به آنها اشاره شد میتوان سنگ گرانیت مشکی نطنز و سنگ مرمریت را انتخاب مناسبی بعنوان سنگ قبر دانست . البته سنگ مرمر بعلت قیمت بسیار بالایی که دارد، مقرون به صرفه نیست لذا سنگ گرانیت مشکی بهترین گزینه بعنوان سنگ مزار بشمار میرود که میتوانید ویژگیهای سنگ گرانیت مشکی را در صفحه مربوط به آن مطالعه کنید .

تراش کاری سنگ:

 یکی از مسائل دیگری که حتما باید به آن توجه داشته باشید، تراش پذیری سنگ قبر موردنظر می باشد. بسیاری از سنگ ها به دلیل تراش پذیری پایین، مناسب استفاده در مزار نیستند.

سنگ مزار

سایز استاندارد سنگ قبر :

استاندارد سنگ بصورت عام ۱۸۰*۶۰ می باشد اما در بعضی قبور از اندازه ۹۰*۶۰ استفاده میشود و برای بالاسری از همین اندازه (۹۰*۶۰)استفاده میگردد.

ضخامت سنگ قبر:

همه سنگهایی که بعنوان سنگ مزار استفاده میگردند با ضخامت ۳ سانت میباشند اما عده ای  ای تمایل دارند که از ضخامت بیشتری مثل ضخامت ۴ یا ۸ و یا حتی بیشتر استفاده نمایند که همین ضخامت بیشتر به جز زیبایی مزیت دیگری ندارد. چرا که تمامی سنگهای مناسب برای قبری دارای ویژگیهای مشابهی هستند.

قیمت سنگ قبر:

قیمت سنگ قبر نیز یکی دیگر از اصلی ترین مسائلی است که در خرید سنگ ها باید توجه کنید. قیمت سنگ ها بر اساس نوع سنگ، ضخامت آن و ویژگی های خاص سنگ تعیین خواهد شد.

با انواع سنگ قبر آشنا شوید!

  • سنگ مرمر

یکی از قدیمی ترین سنگ هایی که استفاده از آن دیگر مانند گذشته رواج ندارد، سنگ مرمر می باشد. اگر در آرامستان ها به سنگ های قبر مختلف دقت کرده باشید، شاهد وجود سنگ هایی با رنگ سفید، سبز، کرم و … هستید. در واقع این نوع از سنگ ها در دسته سنگ های مرمر قرار می گیرند. در گذشته استفاده از این سنگ ها رواج گسترده ای داشت. اما ظهور سنگ قبر گرانیت و تنوع وسیع آن سبب شد تا استفاده از سنگ مرمر کاهش یابد.

  • سنگ قبر نانو

سنگ قبر نانو به عنوان یکی از محبوب ترین سنگ های موجود در بازار شناخته می شود که مناسب استفاده در آرامستان ها می باشد. این سنگ مصنوعی بوده و به وسیله ترکیب بقایای دیگر سنگ ها با ماده هایی مانند رزین و … به دست می آید. ساختار این سنگ سبب شده تا وزن آن تا میزان قابل توجهی کاهش یابد و نصب سنگ نانو نیز بسیار راحت تر از دیگر سنگ ها شود. توجه داشته باشید که قیمت سنگ نانو در مقایسه با سنگ های طبیعی

بسیار پایین تر می باشد.

ضخامت این مدل از سنگ ها اغلب 3 سانتی متر بوده و دارای جذب آب بسیار پایینی می باشد. جذب آب پایین این سنگ موجب شده تا استحکام آن در شرایط جوی مختلف فوق العاده باشد. همان طور که گفته شد، تراش پذیری و برش پذیری سنگ نانو بسیار راحت تر بوده و می توان طرح های مختلفی را بر روی آن اجرا کرد. همچنین امکان لبه های سنگ نانو می تواند بر اساس طرح های دلخواه شما شکل بگیرد.

سنگ قبر

  • سنگ قبر گرانیت

اما در میان سنگ های ذکر شده، سنگ قبر گرانیت به عنوان یکی از برترین و بهترین سنگ های موجود در بازار های کشور شناخته می شود. این سنگ به دلیل ساختار خاص و ایده آل خود، به عنوان اولویت اکثریت مردم کشورمان شناخته می شود. لازم به ذکر است که سنگ گرانیت در انواع مختلفی به بازار های کشور ارائه می شود و اصطلاحا دارای دو نوع خارجی و ایرانی می باشد.

این مدل از سنگ ها اغلب دارای رنگ مشکی بوده و مناسب استفاده در قبرستان ها می باشد. مجموعه سروش با بهره برداری از معدن گرانیت نطنز ، سنگ قبری از جنس سنگ گرانیت مشکی نطنز را به بازار ارائه میدهد، این سنگ دارای کیفیت بسیار مناسب و بالا ، تخلل بسیار کم، جذب آب ناچیز، و مقاومت بالا در برابر شرایط جوی نامناسب بهترین گزینه برای سنگ قبر میباشد.

  • سنگ قبر برزیلی

یکی از سنگ قبر هایی که در سال های اخیر توانسته است به آرامستان های کشورمان ورود پیدا کند، سنگ قبر برزیلی بوده است. بر اساس اطلاعات به دست آمده، این سنگ بر خلاف اسم خود از کشور چین به کشور ایران وارد می شود. یکی از تفاوت های عمده سنگ قبر برزیلی و سنگ های ایرانی، لیزر پذیر بودن سنگ برزیلی می باشد.

در صورتی که لیزر پذیری سنگ های ایرانی بسیار کمتر است. سطح سنگ قبر برزیلی کاملا صاف و صیقلی بوده و همین مسئله سبب افزایش زیبایی های این سنگ شده است.

بسیاری از افرادی که به اجرای سنگ قبر برزیلی می پردازند، پیشنهاد می کنند تا از قرنیز ها برای این سنگ استفاده شود. در چنین شرایطی ارتفاع سنگ شما بالاتر رفته و ظاهر فوق العاده تری را به خود می گیرد. همچنین در چنین شرایطی نوشته های موجود بر روی سنگ، کمتر زیر پای عابران قرار می گیرد.

این مسئله سبب کاهش سایش خواهد شد و به بالاتر رفتن عمر سنگ شما کمک خواهد کرد. از دیگر ویژگی های سنگ برزیلی می توان به تراش پذیر بودن آن و دوام این سنگ اشاره داشت. همچنین امکان سفارش دهی سنگ برزیلی در ضخامت های سه تا سی سانتی متر وجود دارد.

نکات مهم در خرید سنگ قبر

در خرید سنگ قبر ها نکاتی وجود دارند که رعایت آن ها موجب خواهد شد تا خرید سنگ موردنظر شما به شکل بهتری انجام شود. اگر شما نیز جزو افرادی هستید که بار اول است به خرید سنگ قبر می پردازند، باید از اطلاعات مختلفی مطلع باشید.

سنگ گور

 

قوانین قبرستان موردنظر را بدانید!

در بسیاری از موارد مشاهده شده که سنگ قبر طراحی و خریداری شده با قوانین آرامستان موردنظر سازگار نبوده است. این مسئله موجب شده تا هزینه های زیادی برای خانواده مرحوم ایجاد شود. بدین ترتیب پیشنهاد می کنیم قبل از طراحی و خرید سنگ قبر موردنظر خود حتما با مسئولین آرامستان موردنظر ارتباط بگیرید و از قوانین آن ها مطلع باشید. همچنین سنگ شما باید بر طبق قواعد اسلامی طراحی شود.

نوشته های روی سنگ قبر

بسیاری از افراد پس از خرید سنگ قبر از نوشته های موردنظر خود پشیمان می شوند. از این رو پیشنهاد می کنیم تا حتما از نزدیکان خود برای اجرای یک نوشته بهتر کمک بگیرید. این مسئله موجب خواهد شد تا زیبایی سنگ شما نیز افزایش یابد.

خرید سنگ قبر از سنگ سروش

در میان شرکت ها و مجموعه های ارائه دهنده انواع سنگ از جمله سنگ قبر، سنگ سروش به عنوان یکی از برترین مراکز شناخته می شود. سنگ سروش با داشتن سابقه لازم در امر تولید و ارائه سنگ ها به بازار های کشور، تحولات بزرگی را در این عرصه ایجاد کرده است. مجموعه ما با استفاده از نیرو های کاربلد و فوق حرفه ای توانسته است در مدت زمان کوتاهی از محبوبیت لازم در میان مردم کشورمان بهره مند شود.

امروزه سنگ سروش توانسته است علاوه بر فروش سنگ های فوق العاده باکیفیت، روش های فروش فوق العاده ای را ایجاد کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *