گرانیت مشکی ساختمان
08 اکتبر

گرانیت مشکی

 گرانیت مشکی یک سنگ آذرین نفوذی است که دارای دانه های بزرگ (مواد معدنی) است که به راحتی با چشم غیر مسلح دیده می شود. رنگهای گرانیتی معمولاً از جنس صورتی، سفید، انواع خاکستری و سیاه هستند. سازندگان و تزئین کنندگان قرن ها به زیبایی، استحکام و کیفیت سنگ گرانیت خوب تکیه کرده اند. و محبوبیت آن در خانه ها و مشاغل مسکونی در یک دهه گذشته افزایش یافته است.

انواع سنگ گرانیت و استفاده‌های آن

گرانیت چیست؟

سنگ گرانیت مشکی یک سنگ آذرین نفوذی است که دارای دانه‌های بزرگ (مواد معدنی) است که به راحتی با چشم غیر مسلح دیده می شود. رنگ‌های گرانیتی معمولاً از جنس صورتی، سفید، انواع خاکستری و سیاه هستند. با این حال، توجه به این نکته ضروری است که بعضی از سنگ ها به عنوان گرانیت سیاه به بازار عرضه می شوند، در واقع احتمالاً گابرو هستند زیرا گرانیت باید حداقل ۲۰٪ کوارتز را درون یک صخره ایجاد کند تا گرانیتی شود.

حال، بیایید آنچه را که دقیقاً یک سنگ آذرین نفوذی وجود دارد تجزیه کنیم:
یک سنگ گرانیت مشکی تهاجمی به این معنی است که سنگ مذاب درون پوسته خنک می شود و هرگز به عنوان سنگ مذاب بیرون نمی رود. خنک شدن تدریجی سنگ مذاب برای ایجاد کریستال‌های بزرگ در یک ماده معدنی مفرد که در گرانیت می بینیم ضروری است. با گذشت زمان، لیتیفاسیون دیفرانسیل یا جامد کردن سنگ مذاب که وابسته به ترکیب شیمیایی است اتفاق میافتد، این امر باعث می شود انواع مختلف مواد معدنی در دوره های مختلف زمانی تشکیل شوند و سنگ گرانیت حاصله را تغییر دهند. بنابراین، اندازه دانه های گرانیت متناسب با چگونگی خنک شدن سنگ مذاب است. سنگهای اکستروژن هنگام فوران آتشفشانی خنک می شوند و هیچ وقت اجازه جهت گیری مواد معدنی را نمی دهند و باعث ایجاد صخره‌ای همگن و بدون دانه می شوند.
یک سنگ آذرین سنگی است که از سنگ مذاب جامد شده است. این در مقایسه با دو نوع اصلی دیگر سنگ، رسوبی و دگرگونی کاملا متفاوت است.

stone

ردیابی آهنگ چشمگیر گرانیت

سازندگان و تزئین کنندگان قرن‌ها به زیبایی، استحکام و کیفیت سنگ گرانیت خوب تکیه کرده اند. و محبوبیت آن در خانه ها و مشاغل مسکونی در یک دهه گذشته افزایش یافته است. از اهرام مصر باستان گرفته تا کفپوش‌های تجاری مدرن، سازه هایی با سنگ گرانیت بسیار زیبا و تقریباً غیر‌قابل تخریب هستند.
تراکم و دوام گرانیت آن را در برابر آسیب و نشانه های سایش بسیار مقاوم می کند زیرا حاوی مواد معدنی کوارتز، میکا و فلدسپات است. گرانیت ظاهری درخشان و کریستالی را تحت نور طبیعی و مصنوعی به نمایش می گذارد که در سراسر سنگ به شکل پراکنده وجود دارد.

سنگ گرانیت نطنز و گرانیت مشکی سوران به خاطر نوع برش و مرغوبیتشان جزء بهترین سنگ های گرانیت مشکی موجود در ایران هستند.

چرا رنگ سنگ گرانیت از سفید تا سیاه متغیر است

رنگ های سنگ گرانیت طیف وسیعی از سفید تا سیاه تا صورتی را شامل می شوند، اما چه چیزی باعث می شود یک نوع سنگ منفرد اینقدر متغیر باشد؟ در اینجا خواهیم فهمید که چه چیزی گرانیت را به یک رنگ متفاوت تبدیل می کند، آنچه در مورد کانی شناسی و منشأ آن به ما می گوید. شما ممکن است یک زمین شناس آماتور، یا فقط یک کنجکاو باشید، یا به دنبال کانترهای جدید گرانیتی خود باشید. صرف نظر از دلیل، شما از انواع گسترده سنگ گرانیت مختلف شگفت زده خواهید شد.

چه چیزی رنگ گرانیت را تعیین می کند؟

سنگ گرانیت ترکیبی از مواد معدنی و سنگها است، در درجه اول کوارتز، فلدسپات پتاسیم، میکا، آمفیبول و سایر مواد معدنی. گرانیت به طور معمول حاوی کوارتز ۲۰-۶۰، ، فلدسپات ۱۰-۶۵، و میکا ۵-۱۵ mic (بیوتیت یا موسکویت) است. مواد معدنی تشکیل دهنده گرانیت به آن رنگ های بی نظیری را می دهند که در انواع مختلف گرانیت می بینیم.
نسبت کلی مواد معدنی با رنگ های مختلف در سنگ گرانیت تا حد زیادی به دلیل منبع اصلی سنگ مذاب است که برای تشکیل گرانیت خنک می شود. اگر سنگ مذاب در فلدسپات پتاسیم فراوان باشد، گرانیت احتمالاً رنگ صورتی خاصی را در خود جای می دهد. از طرف دیگر، اگر سنگ مذاب در کوارتز و مواد معدنی تشکیل دهنده آمفیبول وجود داشته باشد، به احتمال زیاد یک سنگ گرانیت لکه ای سیاه و سفید که معمولاً در کانترها مشاهده می شود، دیده خواهد شد.

دیدگاه خود را بنویسید