|

انواع روش های فرآوری سنگ

کات نامنظم سندبلاست

در معماری، سنگها بسته به نوع فضایی که در آن استفاده می‌شود کاربردهای مختلفی دارد. جهت استفاده از سنگهای مختلف لازم است بر روی سطح آن، پرداختهایی متناسب با فضایی که قرار است از سنگ استفاده شود انجام گیرد. فینیشینگ یا پرداخت، بخشی از فرآیند تولید سنگ است که به سطح سنگ شکل های گوناگون می دهد تا آن را برای کاربردهای مورد نظر آماده کند.

هدف فینیشینگ می تواند علاوه بر رسیدن به زیبایی و جلوه های خاص ظاهری، تغییر فیزیکی سطح سنگ برای استفاده از آن در شرایط و کاربردهای مختلف باشد.

فینیشینگ با توجه به موارد استفاده سنگ به روش های گوناگونی انجام می شود. در این بخش با تعدادی از انواع روش های فینیشینگ یا فرآوری سنگ که توسط مجموعه سنگ سروش بر روی سنگ گرانیت مشکی انجام می شود آشنا خواهید شد:

سابیده

از متداولترین پرداخت سطحی بر روی سنگ گرانیت مشکی، پرداخت سابیده ( polished ) بوده است . این پرداخت از سایش مرحله به مرحله‌ی سطح سنگ با ساینده‌های مخصوص و تا رسیدن به سطح کاملا صیقلی و براق بدست می‌آید .بالاترین مقدار صافی سطح، بیشترین درخشش، نمای آینه ای و بازتاب نور به این سطح جلای ویژه ای داده که استفاده از این سنگ را برای سطح کانترها و نمای بیرونی ساختمان ها بسیار دلپذیر میکند. صیقل دادن سطوح سنگ ها باعث غنی تر شدن و اشباع رنگ ها شده و نمای تیره تری بدست میدهد .

بیشترین استفاده از این پرداخت در پله ها، کف و نمای ساختمان هاست و بهتر است در محل هایی که امکان خیس شدن و لغزندگی وجود دارد کمتر مورد استفاده قرار گیرد.

سابیده

سابیده رنگی

در صورت تمایل طراحان به استفاده از سطوح تیره‌تر در سنگ گرانیت مشکی سابیده‌ سوران، استفاده از رنگ مشکی ویژه و تثبیت حرارتی رنگ در کوره در چندین مرحله منجر به نفوذ رنگ در عمق سنگ شده و ظاهری تیره‌تر به سنگ میدهد و محل‌هایی که به افزایش تضاد نیاز است مورد استفاده قرار میگیرد. این سطوح در کنار مصالح روشن، یا ترکیب با رنگ‌های درخشان ترکیب بدیع و پدید می‌آورد.

این پرداخت در نما، پله‌های داخلی، کف و سطوح جانبی فروشگاه‌ها بسیا‌ر پرکاربرد است.

فلیم

در پرداخت فلیم، بخشی از سطح سنگ، با حرارت حاصل از شعله متمرکز آتش، متلاشی می شوند، این فرآیند باعث بوجود آمدن زبری بر روی سطح سنگ می شود که اصطلاحا به آن پرداخت فلیم گفته می شود که علاوه بر زیبایی، به دلیل سطح ناصافی که دارد، کاربردهای مختلفی دارد.

از ویژگی های سنگ سوران، میزان بالای فلیم پذیری آن نسبت به سنگ های دیگر است.

در کارخانه سنگ سروش، پرداخت فلیم توسط دستگاه فلیم انجام میشود که نسبت به فلیم دستی، سطح یکنواخت تری ایجاد می کند.

فلیم

فلیم چرمی

نزدیک‌شدن به جلوه‌های طبیعی‌ِ سطوح سنگ‌ها، چه با انگیزه‌های زیبایی‌شناسانه و چه مقاصد کاربردی  همواره مورد توجه طراحان بوده است. سطوح طبیعی سنگ‌ها در اثر هوازدگی‌های طبیعی زبر‌تر، خشن‌تر و با بافتِ درشت‌تر هستند. یکی از روش‌های دست‌یابی به پرداخت‌های سطحیِ زبر، شعله‌دهی (فلیم‌کاری= flaming) است که در مجموعه‌ی سنگ سروش به‌وسیله‌ی دستگاه خودکار و شعله‌ی غیرمتمرکز(و در نتیجه به صورت یکنواخت و یک‌پارچه) انجام می‌شود. به‌منظور تلطیف بخشی از این زبری ایجادشده در فرایند فلیم‌کاری، چرمی‌کردن سطح سنگ پیشنهاد می‌شود که ضمن کاهش زبری ایجادشده، رنگ سطح سنگ به خاکستری کمی تیره‌تر تبدیل می‌شود.

با توجه به اصطکاک مناسب این سطوح، گزینه‌ی مناسبی برای کف‌سازی‌ها، پله‌های محیط‌های بیرونی، کنار استخرها، پیاده‌راه‌ها، کف دست‌شویی و حمام‌ها، کف پارکینگ‌ها بوده و البته با توجه به بافت و رنگ جذاب در نمای ساختمان‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هوند

هوند نوعی پرداخت است که سطح سنگ صیقلی شده، اما با روش خاصی که فرآوری می شود، سطح سنگ مات شده و زیبایی خاصی به آن میدهد.

پرداخت هوند سطح سنگ را صاف و نرم می کند، بدون آن که خراش قابل مشاهده ای روی آن باقی بگذارد. این نوع فینیشینگ بیشتر برای استفاده در موارد تزئینی استفاده می شود.

بوش همر

یکی از روشن ترین پرداختهای سطحی سنگ گرانیت مشکی سوران، پرداخت بوشهمر است که در واقع به رنگ خاکستری روشن دیده میشود. این پرداخت در اثر تماس دورانی و ابزارهای تیز مخصوص و بسیار سخت در داخل دستگاه ساب به وجود میآید و ساختاری سوزنی شکل ( خلل و فرج سطحی ) به سطح سنگ میدهد. این سطح، نسبت به سایر پرداخت ها از اصطکاک بیشتری برخوردار بوده و به همین دلیل گزینه بسیار مناسبی برای کف محیط های خیس و لغزنده به شمار میآید.

لذا استفاده‌ی این پرداخت در پله های بیرونی، حمام ها، اطراف استخرها بسیار توصیه میشود. به دلیل رنگ روشن این پرداخت، استفاده‌ی ترکیبی در کنار دیگر پرداختهای تیره‌ی سنگ سوران امکان ارائه طرح های خلاقانه‌ی بسیاری را برای طراحان فراهم میسازد .

کات

پرداخت کات فرآیندی است که در آن پلاک سنگ از زوایای گوناگون و دلخواه توسط دستگاههای ابزاری، برشهای موازی و کم عمق می خورد. از این پرداخت می توان در فضاهای تزیینی و دکوراتیو به کار برده شود.

کات بروکن

طریقه ایجاد پرداخت کات بروکن شبیه پرداخت کات است اما در ادامه طی فرآیندی برآمدگی های کات خورده، شکسته می شوند که نمای متفاوت و زیبایی به سنگ می دهد.

پرداخت کات بروکن

کات همر

برای رسیدن به این پرداخت ابتدا باید روی سطح سنگ شیار ایجاد شود. تا به پرداخت cut  برسیم، این شیارها عمق و فواصل مختلفی دارند که بنا به درخواست مشتری متناسب با کاربرد مورد نظر طراح این شیارها ایجاد میشود.

پرداخت cut یک finish ماشینی هست که البته زیبایی خودش را دارد، اما عملا ابتدای یک فرصتی است که کلی پرداخت دیگر را امکان پذیر میکند که یکی از آنها پرداخت کات همر هست که پس از کات زدن روی سنگ بوسیله لقمه های بوش همر ( که اتفاقا شکل متفاوت و جذابی هم دارند ) ، به سطح متفاوت کات هم میرسیم .

مزیت ها : رنگ خاکستری زنده، چشم نوازی شیارها در کنار زبری و خشونت کات همر( یا بعبارت بهتر بوشهمر ) ، امکان ایجاد این نوع پرداخت با توجه به سختی گرانیت که بنظرم در سنگ های دیگر امکان پذیر نیست.

کاربرد ها : نمای ساختمان ( مخصوصا ویلاها ) ، در طراحی داخلی بخصوص آبنماها

پرداخت کات همر

اسکرچ

در پرداخت اسکرچ گرانیت مشکی، سطح سنگ بافتی خطی، نرم و منظم پیدا می کند. از این پرداخت تزیینی می توان در نماهای خارجی ونیز دیواره های داخلی ساختمان ها استفاده کرد که زیبایی خاصی به محیط می دهد.

پرداخت اسکرچ

سندبلاست

یکی از فینیشینگ هایی که در آن، سنگ خروجی، ظاهر بسیار زیبایی دارد سندبلاست است. در این پرداخت، سطح سنگ توسط دستگاه سندبلاست تغییر کرده و بافتی شبیه پرداخت فلیم به خود میگیرد.

از این پرداخت بیشتر در پلاک های سایز بزرگ و اسلب ها استفاده می شود.

 

در این مقاله تلاش کردیم درباره انواع روش های فینیشینگ یا فرآوری سنگ گرانیت نطنز که در مجموعه سنگ سروش مورد استفاده قرار می گیرند اطلاعاتی مفید ارائه کنیم . گرانیت های سروش به دلیل خواص فیزیکی و شیمیایی خود، در اثر پرداخت های مذکور ظاهر بسیار زیبایی چشم گیری پیدا می کنند. برای مشاهده انواع فینیشینگ ها میتوانید به صفحه محصولات ما رجوع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *