|

انواع روش های فرآوری سنگ

کات نامنظم سندبلاست

در معماری، سنگها در فضاهای مختلف، بسته به نوع فضایی که در آن استفاده میشود کاربردهای مختلفی دارد. جهت استفاده از سنگها در فضاهای مختلف لازم است بر روی سطح آن، پرداختهایی متناسب با فضایی که قرار است از سنگ استفاده شود انجام گیرد. فینیشینگ یا پرداخت، بخشی از فرآیند تولید سنگ است که به سطح سنگ شکل های گوناگون می دهد تا آن را برای کاربردهای مورد نظر آماده کند.

هدف فینیشینگ می تواند علاوه بر رسیدن به زیبایی و جلوه های خاص ظاهری، تغییر فیزیکی سطح سنگ برای استفاده از آن در شرایط و کاربردهای مختلف باشد.

فینیشینگ با توجه به موارد استفاده سنگ به روش های گوناگونی انجام می شود. در این بخش با تعدادی از انواع روش های فینیشینگ یا فرآوری سنگ که توسط مجموعه سنگ سروش بر روی سنگ گرانیت مشکی انجام می شود آشنا خواهید شد:

سابیده

قدیمی ترین و متداولترین پرداخت سطحی بر روی سنگ گرانیت مشکی، پرداخت سابیده ( polished ) بوده است . این پرداخت از سایش مرحله به مرحله‌ی سطح سنگ با ساینده‌های مخصوص و تا رسیدن به سطح کاملا صیقلی و براق بدست می‌آید .بالاترین مقدار صافی سطح، بیشترین درخشش، نمای آینه ای و بازتاب نور به این سطح جلای ویژه ای داده که استفاده از این سنگ را برای سطح کانترها و نمای بیرونی ساختمان ها بسیار دلپذیر میکند. صیقل دادن سطوح سنگ ها باعث غنی تر شدن و اشباع رنگ ها شده و نمای تیره تری بدست میدهد .

بیشترین استفاده از این پرداخت در پله ها، کف و نمای ساختمان ها و آب نما هاست و برای استفاده در محل هایی که امکان خیس شدن و لغزندگی وجود دارد باید پرهیز شود.

سابیده

سابیده رنگی

در صورت تمایل طراحان به استفاده از سطوح تیره‌تر در سنگ گرانیت مشکی سابیده‌ سوران، استفاده از رنگ مشکی اپوکسی ویژه و انجام تثبیت حرارتی در کوره در چندین مرحله منجر به نفوذ عمق به سطح سنگ شده که ظاهری تیره‌تر به سنگ داده و آن را برای استفاده در محل‌هایی که به افزایش تضاد نیاز است مناسب می‌سازد. این سطوح در کنار مصالح روشن، یا ترکیب با رنگ‌های درخشان ترکیب بدیع و پدید می‌آورد.

این پرداخت در نما، پله‌های داخلی، کف و سطوح جانبی فروشگاه‌ها بسیا‌ر پرکاربرد است.

فلیم

در پرداخت فلیم، در صدی از کانی های سطح سنگ، با حرارت حاصل از شعله متمرکز آتش، متلاشی می شوند، این فرآیند باعث بوجود آمدن زبری بر روی سطح سنگ می شود که اصطلاحا به آن پرداخت فلیم گفته می شود که علاوه بر زیبایی، به دلیل سطح ناصافی که دارد، کاربردهای مختلفی دارد.

از ویژگی های سنگ سوران، میزان بالای فلیم پذیری آن نسبت به سنگ های دیگر است.

در کارخانه سنگ سروش، پرداخت فلیم توسط دستگاه فلیم انجام میشود که نسبت به فلیم دستی، پرداخت یکنواخت تری ایجاد می کند.

فلیم

فلیم چرمی

پرداخت چرمی یا فلیم چرمی از لحاظ ظاهری بسیار شبیه به فلیم است، با این تفاوت که سطح سنگ، زبری فلیم را ندارد. از این پرداخت بیشتر جهت کاربرد سنگ در دیوارها استفاده می شود.

هوند

هوند نوعی پرداخت است که سطح سنگ صیقلی شده، اما با روش خاصی که فرآوری می شود، سطح سنگ مات شده و زیبایی خاصی به آن میدهد.

پرداخت هوند سطح سنگ را صاف و نرم می کند، بدون آن که علامت قابل مشاهده ای روی آن باقی بگذراد. این نوع فینیشینگ بیشتر برای استفاده در موارد تزینی استفاده می شود.

بوش همر

در پرداخت بوش همر در اثر فرآیند فیزیکی که بر روی سنگ اتفاق می افتد، سطح سنگ حالتی نرم و برجسته به خود میگیرد. در این پرداخت، رنگ سنگ روشن تر شده و دانه بندی آن زیباتر به نظر می رسد.

کات

پرداخت کات فرآیندی است که در آن پلاک سنگ از زوایای گوناگون و دلخواه توسط دستگاههای ابزاری، برشهای موازی و کم عمق می خورد. از این پرداخت می توان در فضاهای تزیینی و دکوراتیو به کار برده شود.

کات بروکن

طریقه پرداخت کات بروکن شبیه پرداخت کات است اما در ادامه طی فرآیندی برآمدگی های کات خورده، شکسته می شوند که نمای متفاوت و زیبایی به سنگ می دهد.

پرداخت کات بروکن

کات همر

در پرداخت کات همر روی سطح سنگ توسط دستگاه های مخصوص، برش هایی با عمق حدود یک سوم قطر سنگ، با فواصل مشخص داخل آن ایجاد می شود سپس در فواصل سطح سنگی که قبلا کات شده و خطوط برش روی آن ایجاد شده فرآیند کهنه کاری انجام می شود.

پرداخت کات همر

اسکرچ

در پرداخت اسکرچ گرانیت مشکی، سطح سنگ بافتی خطی، نرم و منظم پیدا می کند. از این پرداخت تزیینی می توان در نماهای خارجی ونیز دیواره های داخلی ساختمان ها استفاده کرد که زیبایی خاصی به محیط می دهد.

پرداخت اسکرچ

سندبلاست

یکی از فینیشینگ هایی که در آن، سنگ خروجی، ظاهر بسیار زیبایی دارد سندبلاست است. در این پرداخت، سطح سنگ توسط دستگاه سندبلاست تغییر کرده و بافتی شبیه پرداخت فلیم به خود میگیرد.

از این پرداخت بیشتر در پلاک های سایز بزرگ و اسلب ها استفاده می شود.

 

در این مقاله تلاش کردیم درباره انواع روش های فینیشینگ یا فرآوری سنگ گرانیت نطنز که در مجموعه سنگ سروش مورد استفاده قرار می گیرند اطلاعاتی مفید ارائه کنیم . گرانیت های سروش به دلیل خواص فیزیکی و شیمیایی خود، در اثر پرداخت های مذکور ظاهر بسیار زیبایی چشم گیری پیدا می کنند. برای مشاهده نتیجه انواع فینیشینگ ها میتوانید به صفحه محصولات ما رجوع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *