|

سنگ تزئینی

سنگهای تزئینی

سنگ های تزئینی یکی از اجزاء همیشگی در طراحی باغ و حیاط ساختمان ها هستند. از این سنگ ها معمولا برای محوطه سازی در باغ ها استفاده می کنند. سنگ های تزئینی اندازه ها و انواع گوناگونی دارند. یکی از پرکاربردترین انواع سنگ های تزئینی، سنگ های رودخانه ای هستند. سنگ های رودخانه ای معمولا نرم و گرد اند و برای استفاده در لبه های راه پیاده مناسب اند.

از مسیرهای پیاده روی و رانندگی درون حیاط گرفته تا حاشیه ها، این سنگ ها می توانند گزینه مناسبی برای یک تجدید ساختار اساسی باشند.

اولین نکته در انتخاب سنگ تزئینی، تعیین هدف است. سنگ های تزئینی در اندازه ها ،رنگ ها و بافت های گوناگون وجود دارند و شما باید بدانید از هر کدام برای چه هدفی استفاده کنید ؛ چون بعضی سنگ ها برای مسیرهای پر رفت و آمد مناسب هستند و بعضی دیگر برای پای گلدان و یا کناره های دیوار و بعضی برای پاسیوی خانه. مثلا سنگ های کوچک تر مناسب آن دسته از فضاهای خارجی هستند که با تغییرات آب و هوا تماس مستقیم ندارد یا قطعه های بزرگ لاوا برای تقسیم محوطه ها به کار می روند. همچنین سنگ گرانیت مشکی به عنوان یک سنگ با ارزش و گران قیمت می تواند در قسمتی از خانه مثل سینک آشپزخانه، کانتر و یا قسمتی از دیوار به کار رود.

چه بخواهید یک محیط رسمی برای نشستن خلق کنید، چه بخواهید محیطی راحت برای قدم زدن تا خانه بسازید، انتخاب سنگ تزئینی مناسب، امری بسیار ضروری است. همچنین نوع لایف استایل و سلیقه کسی که قرار است در آن مکان زندگی کند نیز در انتخاب متریال اهمیت دارد. مثلا گرانیت، متریال اعتبار است و استفاده از آن حتی در بخش کوچکی از خانه یا محل کار نمایانگر وقار و کیفیت است.

وسایل تزئینی سنگی

از مشهورترین انواع سنگ تزئینی که در محوطه سازی از آن ها استفاده می شود می توان سنگ های لاوا، گرانیت، لایم استون، فلاگ استون، سند استون و رودخانه ای را نام برد.

سنگ های تزئینی علاوه بر اینکه به محیط زیبایی بصری می دهند، به دلیل شخصیتشان می توانند به عنوان یک المان طبیعی در فضای داخلی نیز به کار روند. تخلخل موجود در سنگ های طبیعی باعث انتقال سریع حرارت در فضا می شود و همچنین به آکوستیک اتاق هم کمک می کند؛ چرا که ساختار سنگ به گونه ای است که صدا را جذب می کند و از اکو شدن آن جلوگیری می نماید.

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر انتخاب سنگ تزئینی، نور فضا است که اگر به درستی انتخاب شود اثر با شکوهی بر جا می گذارد و آن گاه است که سنگ ها در ترکیب با نور و سایه ها زنده به نظر می رسند.

علاوه بر موارد بالا از سنگ های تزئینی در هنر مجسمه سازی و صنایع دستی نیز استفاده های خلاقانه ای می شود.که در این قسمت به تعدادی از ایده های جذاب برای صنایع دستی اشاره خواهیم کرد. ساخت مواردی که در ادامه گفته میشود آسان است و حتی ممکن است خودتان به درست کردن بعضی از آن ها تمایل پیدا کنید. این ایده ها می توانند به شما کمک کنند تا جذابیتی روستیک به فضای خانه خود بدهید.

جا لباسی سنگی

اگر خلاقانه نگاه کنیم سنگ ها استفاده های بی شماری دارند. چوب لباسی های سنگی می تواند گزینه بسیار جذابی برای دیوارهای ویلا یا خانه باشد. حتی میتوانید آن ها را به رنگ دلخواه خود نقاشی کنید تا با دیگر المان های موجود در اتاق هارمونی پیدا کنند.

جا شمعی سنگی

تعدادی سنگ نسبتا نرم پیدا کنید و آن ها را با چسب حرارتی به یکدیگر بچسبانید. حتی میتوانید روی آن ها نقاشی بکشید و یا آن ها را رنگ کنید.

جا شمعی

پادری سنگی

یک مت لاستیکی بردارید، تعدادی سنگ رودخانه ای (یا هر سنگ نسبتا نرم دیگر) پیدا کنید و آن ها را با سیلیکون به مت بچسبانید.

این کاری است که می توانید در مدت زمانی کوتاه انجام دهید و یک پادری نسبتا جالب برای جلوی حمامتان بسازید.

 

پادری سنگی

گلدان سنگی

یکی دیگر از کارهای آسان و جذابی که می توانید با سنگ های تزئینی انجام دهید استفاده از آن ها برای ساخت گلدان است. فقط کافی است تعدادی سنگ رودخانه ای را به یک گلدان آماده بچسبانید.

این گلدان های سنگی اشیاء جذابی برای قرار دادن در ایوان و یا جلوی درب ورودی هستند.

گلدانهای گرانیتی

دستگیره کابینت

از سنگ های کوچک استفاده کنید و برای کابینت ها دستگیره بسازید. فقط کافی است که سنگ هایی با اندازه مناسب کشوها و کابینت های خود پیدا کنید و آن ها را بچسبانید تا جلوه روستیک ویلای شما بیشتر شود.

رومیزی سنگی

این ایده برای میز هال فوق العاده است و می تواند به هر کسی بهانه ای برای شروع گفت و گو با شما بدهد. ساختن رومیزی سنگی کار دشواری نیست؛ فقط کافی است سنگ های صاف تر و با قطر نزدیک به هم را پیدا کنید و کنار هم قرار دهید.

رومیزی سنگی

مواردی که در بالا بیان شد فقط چند نمونه کوچک از کاربردهای فراوان سنگ های تزئینی بود و قطعا ایده های بسیاری نیز در ذهن شما نقش بسته است. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *