|

معماری ایتالیایی

معماری ایتالیایی

معماری ایتالیایی یا Italianate یک سبک محبوب ساختمان سازی در قرن نوزدهم میلادی است که از معماری رنسانس ایتالیا در قرن شانزده و همچنین مناظر بدیع خانه های کشاورزی در حومه توسکانی الهام گرفته است. معماری ایتالیایی یکی از دسته بندی های معماری ویکتوریایی است و همان طور که می دانید معماری ویکتوریایی نه یک سبک، بلکه یک دوره بود که طی سلطنت ملکه ویکتوریا بر پادشاهی متحده بریتانیا از 1837 تا 1901 اتفاق افتاد. در این مقاله درباره تاریخچه و ویژگی های اصلی معماری ایتالیایی توضیح خواهیم داد.

تاریخچه معماری ایتالیایی

تصور می شود که جان نش معمار انگلیسی اولین ویلای ایتالیایی را در سال 1802 و در انگلستان با نام Cronkhill ساخته باشد، اما معماری ایتالیایی از 1840 تا 1885 اوج گرفت. این سبک دوران ویکتوریایی تفسیری انگلیسی از شکوه و جلال معماری و طبیعت فلورانس و حومه ایتالیا بود که توجه معماران و طراحان منظره را به خود جلب می کرد. معماران و طراحان چشم انداز، مسحور کاخ های رنسانس ایتالیا در قرن شانزدهم در فلورانس و خانه های کشاورزی ایتالیایی توسکانی شدند و با تلاش برای بازتولید برخی جذابیت های ایتالیایی در خانه ها، می خواستند کارت پستال های زنده سه بعدی از تورهای اروپایی خود ایجاد نمایند. در حالی که معماری احیای یونان از کلاسیک گرایی یونان و روم باستان الهام گرفته بود، معماری ایتالیایی نشانه های خود را از رومانتیسیسم، رنسانس، ویلاهای ایتالیایی و باغ ها می گرفت.

معماری ایتالیایی

 

گستردگی سبک ایتالیایی

زیبایی شناسی ایتالیایی با طیف وسیعی از انواع ساختمان ها سازگار شده و همچنین برای گستره بزرگی از سطح درآمد مناسب است. این سبک در خانه هایی با مساحت بزرگ برای ثروتمندان و همچنین درردیف خانه های شهری دارای سنگ های قهوه ای به کار رفته است. ظهور تولید انبوه خانه های ایتالیایی به این معنا بود که جزئیات معماری مدرن ایتالیا را می توان به راحتی و با هزینه کم تولید کرد و برای ساختمان ها به کار برد. خانه ایده آل ایتالیایی در زمین های زیادی ساخته شده است که ارتباط آن با فضای سبز را برای احترام به محوطه سازی منطقه توسکانی برجسته می کند.

سبک ایتالیایی از انگلستان در سراسر شمال اروپا ، امپراتوری بریتانیا شروع شد و سپس به امریکا نیز گسترش یافت و در دهه 1860 پس از جنگ داخلی به محبوب ترین سبک در این کشور تبدیل شد. در امریکا نمونه هایی درخشان از سبک ایتالیایی را در مکان هایی مانند منطقه بروکلین هایتس نیویورک پیدا می کنید.

 

ویژگی های کلیدی معماری ایتالیایی

سبک ایتالیایی خانه ی مزرعه دار متواضعانه توسکانی را با خطوط ساده و عناصر مخصوصی مانند برج های برجسته ی مربع شکل که می توانند شکل نامنظمی به یک ساختمان متقارن بدهند، ترکیب کرد و پیشنهادهای جدیدی را برای افرادی که به دنبال گزینه های طراحی مدرن بودند مطرح نمود. در ادامه مهم ترین عناصر معماری ایتالیایی را می خوانید:

  • سقف های شیب دار و ظریف
  • قرنیزهای عریض و تزئین شده
  • ورودی هایی با جزئیات تزئینی مانند ستون ها
  • ایوان های یک طبقه با نرده های زیاد و درهای یک یا دو نفره
  • گنبد یا برج
  • پنجره های باریک مستطیل یا قوسی با جزئیات تزئینی

کلیسای جامع میلان

ساختمان های ایتالیایی به طور معمول از تخته های چوبی یا آجر ساخته می شوند و ارتفاعشان زیاد است. همچنین این خانه ها فضاهای داخلی انعطاف پذیری داشتند که از نقشه های رسمی معماری کلاسیک به دور بود و معمولا دسترسی بهتری به فضای بیرونی می داد.

در صورت علاقه می توانید با مراجعه به صفحه مقالات وبسایت سنگ سروش درباره سنگ گرانیت نطنز به عنوان یکی از مرغوب ترین سنگ های گرانیت مشکی کشور مطالعه کنید و همچنین با انواع گوناگون این محصول از جمله گرانیت فلیم بیشتر آشنا شوید.

امیدواریم که از خواندن این مطلب لذت برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *