Search
Close this search box.
|

معماری صنعتی

معماری صنعتی

«معماری صنعتی» اصطلاحا برای توصیف ساختمان هایی استفاده می شود که برای تسهیل نیازهای صنعت ساخته شده اند.  این نوع معماری طیف وسیعی از انواع و سبک های ساختمانی را در بر می گیرد که عملکرد و طراحی را با هم مخلوط کرده و در سراسر جهان صنعتی گسترش یافته است. معماری صنعتی که در اطراف سیستم های تخصصی، فرآیندها، تجهیزات و ملاحظات ایمنی کارگران دیده می شود، شامل کارخانه ها، انبارها، کارگاه های ریخته گری، کارخانه های تولید فولاد، برج های آب، سیلوهای غلات، کارخانه های تقطیر، کارخانه های آبجو سازی و پالایشگاه ها می شود. در این مقاله به مرور تاریخچه معماری صنعتی و عناصر اصلی این سبک می پردازیم.

تاریخچه معماری صنعتی

اولین ساختمان های صنعتی در حدود سال 1700 میلادی و طی اولین انقلاب صنعتی كه عمدتا در انگلستان اتفاق افتاد، ساخته شدند. اما امروز وقتی از معماری صنعتی سخن می گوییم، بیشتر به ساختمان هایی اشاره می كنیم كه در پاسخ به استفاده گسترده از ساختمان های جدید ظاهر شده اند.

معماری صنعتی ، عناصر سازنده معماری مدرن را تشکیل داد. این سبک جدید معماری حول نیاز صنایعی ساخته شده است که به کارآمدترین شکل ممکن مواد اولیه را به محصولات نهایی تبدیل کرده اند. سازندگان و معماران مجبور شدند فرایندهای تولید فردی و گردش کار و نگرانی های ایمنی را برای کارگران در نظر بگیرند.

معماری صنعتی

 

اولویت معماری صنعتی، مهندسی و کاربرد است و ساختمان های این سبک می توانند ملایم، ناپسند و بدون روحیه باشند، اما در عین حال می توانند زیبا نیز ساخته شوند.

روند تبدیل انبارهای سابق به خانه های بزرگ از دهه 1960 در منهتن آغاز شد و امروزه همچنان در حال رشد است. بسیاری از توسعه دهندگان راهی پیدا کرده اند که ساختمان های صنعتی غیرفعال را به آپارتمان های مد روز تبدیل کنند. چالش معماران و طراحان داخلی امروزه ایجاد فضای خام با حجم زیاد، پنجره های عظیم و نقشه های طبقه باز با توجه به نحوه کار و زندگی کنونی است.

فناوری های همیشه در حال پیشرفت، معمولاً نیاز به اصلاح ساختمان های صنعتی موجود دارند تا بتوانند با نیازهای متغیر استفاده شده و معماری جدید صنعتی برای نوآوری سازگار شوند.

یکی از نمونه های برجسته معماری پیشرفته قرن بیست و یکم ، CopenHill در کپنهاگ دانمارک است که خود را به عنوان «تمیزترین نیروگاه زباله انرژی در جهان» معرفی می کند. این مکان به عنوان یک فضای عمومی تصور شده و شامل نمای ساخته شده برای کوهنوردی و پیست اسکی است.

معماری صنعتی

 

عناصر کلیدی معماری صنعتی

معماری صنعتی اشکال گوناگونی دارد اما برخی از ویژگی های مشترک آن عبارت اند از:

  • ترکیب عملکرد و طراحی
  • نقشه های بزرگ
  • سقف بلند
  • استفاده از مواد خامی مانند بتن ، آجر و فلز
  • عدم تزئین در نمای ساختمان
  • آجر و لوله کشی های قابل رؤیت
  • پنجره های بزرگ شبکه ای فلزی

در سال های اخیر با تبدیل انبارهای متروک جهان به انبارهای کوچک، گران قیمت ، فضاهای اداری ، کافه ها، رستوران ها و هتل ها سبک تازه ای به وجود آمده است. دیگر لازم نیست خیلی دور بنگرید تا تأثیر معماری و طراحی صنعتی را حتی در کمترین محیط های صنعتی مشاهده کنید؛ این سبک در امریکا و اروپا رشد فزاینده ای داشته و هم اکنون نیز در حال توسعه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *