|

کاربرد سنگ در معماری داخلی

سنگ-در-معماری-داخلی

سنگ های طبیعی کاربردهای زیادی دارند و می توانند بافتی متفاوت به فضای داخلی بدهند. هر سنگی کاراکتر خاص خود را دارد و به تناسب آن کاراکتر در محیط های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. پرکاربردترین سنگ ها در معماری داخلی گرانیت، کوارتز و ماربل هستند. سنگ ها به وفور در طبیعت یافت می شوند و استفاده از آن ها صدمه ای به محیط زیست نمی زند؛ چرا که عاری از مواد سمی هستند، پایدارند و همواره قابلیت استفاده مجدد دارند. بنابر این هیچ ضرری به اکوسیستم نمی زنند. در این مقاله نگاهی گذرا به کاربردهای سنگ در معماری و طراحی داخلی خواهیم انداخت.

کف ساختمان

گرانیت، ماربل، لایم استون و تراورتن بیشتر دیگر انواع سنگ در کف خانه استفاده می شوند. این سنگ ها مستحکم و با دوام اند و هزینه نگهداری آن ها نیز اندک است. استفاده از سنگ های طبیعی می تواند در خانه اتمسفری خوشایند خلق کند.

شما به عنوان یک معمار انتخاب های متنوعی برای طراحی کف یک ساختمان دارید. مثلا اگر به دنبال طراحی یک فضای مدرن هستید، می توانید از رنگ مشکی برای کف استفاده کنید. انتخاب رنگ مشکی برای کف ساختمان، تداعی کننده عمق و قدرت است. استفاده از سنگ گرانیت مشکی در کف، جلوه ای کلاسیک به فضا می بخشد. بسیاری از طراحان خانه های لوکس، علاقه مندند که در اتاق ها، از گرانیت مشکی همراه با پنجره های نورگیر بزرگ استفاده کنند.

در میان گرانیت های موجود در بازار ایران، سنگ گرانیت نطنز و سنگ سوران از مرغوب ترین سنگ ها برای استفاده در کف ساختمان به حساب می آیند.

سنگ-کف-گرانیت

 

روکش

سنگ هایی مثل گرانیت، سند استون و سنگ لوح می توانند به عنوان روکش سطوح گوناگون مورد استفاده قرار بگیرند. روکش های سنگی به فضا عمق و مختصات اضافه می کنند و می توانند در دراز مدت از سطح زیرین خود به خوبی مراقبت کنند.

سنگ های گرانیت مشکی به دلیل دوام و عدم لغزندگی یکی از بهترین انتخاب ها برای روکش روی پله های پر رفت و آمدند.

قفسه ها

از گرانیت و لایم استون برای ساخت قفسه نیز استفاده می شود. قفسه های شناوری که از سنگ ساخته می شوند نه تنها بسیار کاربردی اند، بلکه نگهداری از آن ها نیز بسیار آسان است. همچنین آن ها ارزشی زیبایی شناختی نیز به محیط اضافه می کنند.

مثلا می توانید بر روی دیوار هال خانه و یا در بخش های گوناگون آشپزخانه از قفسه های مشکی گرانیتی استفاده کنید. ردیف های سنگی قفسه ها در آشپزخانه، احساسی از وسعت خلق می کند که به هیچ وجه با کابینت های در بسته به دست نخواهد آمد.

کانتر آشپزخانه و بک اسپلش

گرانیت ها سنگ هایی غیر قابل نفوذ اند و به همین دلیل انتخاب مناسبی برای کانتر آشپزخانه و روی میز به حساب می آیند. همچنین شست و شوی آن ها بسیار آسان است و به راحتی خراب نمی شوند. در میان انواع سنگ ها، گرانیت مشکی نسبت به سفید کننده ها و مایعات اسیدی مقاوم تر است. علاوه بر کانتر، این سنگ انتخاب مناسبی برای استفاده در بک اسپلش است و نیز می تواند روی میز ناهار خوری نیز استفاده شود. یک میز ناهار خوری که با گرانیت مشکی پوشیده شده می تواند حال و هوایی بسیار شیک و با وقار به خانه اضافه کند.

سنگ گرانیت بلک زبرا

 

حمام

گرانیت و ماربل جزء رایج ترین سنگ ها برای استفاده در حمام اند. البته گاهی از لایم استون و تراورتن نیز برای بخش هایی از حمام استفاده می شود. اگر قصد طراحی یک خانه لوکس را دارید گرانیت سیاه گزینه خوبی برای استفاده در حمام است. این سنگ ابعاد حمام را به طرز بی نظیری چشم گیر خواهد کرد. ضمنا گرانیت سیاه در برابر گرما، رطوبت و آب بسیار مقاوم است و این ویژگی ها آن را به سنگی ایده آل برای محیط حمام تبدیل می کند.

اکسسوری ها (لوازم تزئینی)

مصنوعات سنگی مثل مجسمه و یا گلدان، اکسسوری های بسیار جذابی هستند که می توانید هم در حیاط و هم در داخل خانه از آن ها استفاده کنید. اگر به استفاده از گیاه در طراحی خانه ها علاقه مندید، گلدان ها و باغچه های سنگی زیبایی قابل توجهی به فضا خواهند بخشید. گلدان های سنگی نه تنها عمر طولانی تری دارند بلکه به خاطر نفوذ ناپذیری شان آب و سایر مایعات را به بیرون نشت نمی دهند و برای داخل خانه نیز بسیار مناسب اند.

در این مقاله درباره کاربردهای گوناگون انواع سنگ ها در معماری داخلی صحبت کردیم. هر سنگی با توجه به ویژگی هایش کاربرد خاصی در معماری داخلی دارد و انتخاب نهایی متریال منوط به دانش و سلیقه طراحان و معماران است. برای مشاهده محصولات سنگ سروش و انواع روش های فرآوری سنگ به صفحات دیگر ما رجوع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *