Search
Close this search box.
|

معماری نئوکلاسیک

معماری نئو کلاسیک

معماری نئوکلاسیک به سبکی از بناها گفته می شود که در زمان احیای معماری کلاسیک یونان و روم ساخته شده اند و از حدود سال 1750 آغاز و در قرن 18 و 19 میلادی رونق یافته اند. در حالی که معماری احیای یونان از عناصر کلاسیک گوناگونی مانند ستونهای دوریک ، یونیک یا قرنتیان استفاده می کند ، نئوکلاسیسیسم با احیای کلی حجم های کلاسیک و غالباً بزرگ مشخص می شود. برخی از مشهورترین ساختمانهای دولتی در اروپا و امریکا به سبک نئوکلاسیک ساخته شده اند.

تاریخچه معماری نئوکلاسیک

هنگامی که معماری نئوکلاسیک در دهه 1750 در اروپا ظهور کرد ، به نوعی خودداری از شیوه های کلاسیک (به عنوان واکنشی در برابر جلوه های باروک و تزئین سبک روکوکو که از حدود سال 1730 در اروپا رایج) بود ، تلقی می شد. و هرکولانوم هر دو جهان را مجذوب خود کرده و سازندگان و معماران را به مطالعه ، قدردانی و در نهایت احیای سبک های ساختمانی یونان و روم باستان ، اقتباس شده برای امروز ترغیب کرده است.

سبک ساختمان نئوکلاسیک در طول قرن های 18 و 19 میلادی ، به ویژه در قاره اروپا ، انگلیس، امریکا و آمریکای لاتین ، شکوفا شد. در روسیه ، کاترین بزرگ (96-1962) با استقبال از معماری نئوکلاسیک ، سنت پترزبورگ را به پایتخت بزرگی در اروپا تبدیل کرد. تا سال 1800 ، انگلیس کاملاً از معماری نئوکلاسیک استقبال کرد که توسط معماران برجسته ای مانند رابرت آدام و جان سون رهبری می شد.

معماری نئوکلاسیک

 

آمریكا به عنوان یك كشور جوان كه هنوز مملو از ایده آل است ، هنگام ساخت بسیاری از ساختمان های بنیادی دولت خود ، مانند كاخ سفید و ساختمان كاپیتول ایالات متحده ، از الگوهای ساخت یونان باستان – زادگاه دموكراسی – تقلید كرد.

گرایش به سمت طراحی نئوکلاسیک در اوایل تا اواسط قرن بیستم سرانجام جای خود را به مدرنیسم داد. اما حتی امروز که معماری معاصر سبک غالب ساختمان است ، ساختمانهای نئوکلاسیک همچنان با درجه کمتری طراحی و ساخته می شوند که اغلب به عنوان ساختمان های «کلاسیک جدید» تغییر نام می یابند.

عناصر کلیدی معماری نئوکلاسیک

ساختمان های نئوکلاسیک عناصر کلیدی مشترکی دارند که از مهم ترین آن ها می توان به حجم های بزرگ، اشکال هندسی ساده، ستون های نمایشی، جزئیات معماری رومی یا یونانی، بسته به سبک ، سقف های گنبدی یا تخت اشاره کرد.

سبک معماری نئوکلاسیک

 

انواع معماری نئوکلاسیک

معماری نئوکلاسیک سه گونه عمده دارد. این سه گونه عبارت اند از: ساختمان های به سبک معبد، ساختمان های پالادیان و ساختمان های بلوک کلاسیک که در ادامه به توضیح هر یک می پردازیم.

  • بناهای به سبک معبد: از سبک معابد باستانی مانند پانته آ پاریس که براساس پانتئون در رم ساخته شده و موزه بریتانیا با الهام از یونان در لندن تقلید می کنند.
  • ساختمان های پالادیان: از ویلا های معمار رنسانس ایتالیایی قرن 16 آندره پالادیو الهام گرفته شده است که خود از ساختمان های یونان باستان و روم الهام گرفته است. همچنین در انگلیس ، رابرت آدام به خاطر خانه های روستایی پالادیان مشهور شد. در امریکا ، کاخ سفید از مشهورترین نمونه های Palladian از سبک نئوکلاسیک است.
  • ساختمان های بلوک کلاسیک:  به شکل مستطیل یا مربع ، غالباً دارای سقف های مسطح و نمای بیرونی هستند که ستون ها یا قوس های تکراری را به نمایش می گذارند و ظاهری شبیه بلوک تزئینی دارند. کتابخانه Sainte-Geneviève که بین سالهای 1843 و 1850 توسط معمار فرانسوی هنری لابروست ساخته شد ، یک شاهکار فرم محسوب می شود. و سالن اپرای Palais Garnier در پاریس که توسط چارلز گارنیه طراحی شده است ، یکی از مشهورترین نمونه های سبک بلوک کلاسیک است.

سبک گارنیر

 

ساختمان های نئوکلاسیک معروف

کاخ سفید یک ساختمان نئوکلاسیک است. همچنین به عنوان معماری به سبک فدرال طبقه بندی می شود ، که نامی برای ساختمان هایی است که بین سالهای 1780 تا 1830 در امریکا تازه تأسیس ساخته شده اند.

یکی از بزرگترین نمونه های معماری نئوکلاسیک در امریکا، ساختمان کپیتول یو اس است که در سال 1793 ساخت آن شروع شد. این ساختمان که نتیجه تحقق آرزوی توماس جفرسون بود، بسیار شبیه به معابد روم باستان شبیه است.

همچنین ساختمان دادگاه عالی امریکا که در سال 1935 تکمیل شد، با راه پله ای گسترده و رواق ورودی با شکوه از ستون های بلند قرنتیه، از معابد بزرگ روم باستان الهام گرفته شده است.

سنگ گرانیت مشکی نطنز یکی از مرغوب ترین انواع سنگ گرانیت مشکی در ایران است که از محبوب ترین نمونه های آن می توان به سنگ گرانیت فلیم اشاره کرد.

امیدواریم که از خواندن این مطلب لذت برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *