|

9 سبک معروف در معماری

معماری باروک

هر کشور، شهر یا محله ای تاریخ ویژه خودش را دارد و یکی از عوامل قابل توجه در نمایش این تاریخ، معماری است.

هر مکانی تاریخی دارد که با شناخت گرایش های معماری و نگاه به ساختمان هایش می شود آن را کشف کرد. هر یک از روش های ساختمان سازی متعلق به دوره ای خاص است و هر کدام از این روش ها ویژگی های خاصی داشتند که امروزه نیز پس از گذشت سالیان بسیار، هنوز قابل رویت است. ما در این مقاله قصد داریم برخی از معروف ترین سبک های معماری را به همراه ویژگی های کلیدی آنها بررسی کنیم.

معماری باروک

معماری باروک
معماری باروک

این گرایش از طراحی ساختمان، در اوایل قرن 17 میلادی در ایتالیا به وجود آمد و برخی از ویژگی های معماری رنسانس را همراه داشت. ابزار اصلی این گرایش، نور و سایه است که تاثیر آن در ساختمان های بزرگ باعث می شود بازدیدکنندگان به بخش هایی از سازه بیشتر توجه کنند و بخش های دیگر با قرار گرفتن در سایه پنهان شوند. در کلیساهای باروک معمولا یک بخش مرکزی بزرگ ( وسیع ) در ترکیب با ستون ها، فضایی تئاتر گونه را خلق میکنند که شبیه و توجه بیننده را به خود جلب میکند.در معماری باروک نماهای خارجی بیشتر با رنگ سفید تزئین می شود. بهترین نماینده های این شیوه از معماری به طور عمده در وین، اسپانیا، ایتالیا و فرانسه دیده می شوند اگرچه معماری باروک در بسیاری از کشورهای دیگر نیز صاحب شهرت است.

معماری ویکتوریایی

معماری ویکتوریایی

معماری ویکتوریایی از اواسط قرن 19 میلادی آغاز شد و نام آن به ملکه ویکتوریا اشاره دارد. این سبک تحت تاثیر طراحی اروپایی، خاور میانه و حتی آسیایی است. اما شاید بتوان استفاده از آجرهای قرمز را یکی از شاخصه های اصلی این سبک دانست. رنگ های غالب برای نمای بیرونی ساختمان های ویکتوریایی قهوه ای و قرمز است اما می توان بناهایی با رنگ های دیگر نیز یافت. اصلی ترین نمونه های این معماری را میتوانیم در انگلستان مشاهده کنیم.

معماری باهاوس

معماری باهاس

این شیوه آلمانی در حدود سال 1900 میلادی ظهور پیدا کرد و البته نتوانست در خارج از مرزهای آلمان محبوبیت چندانی به دست آورد. یکی از ایده های اصلی معماری باهاوس وحدت بخشیدن به طراحی کاربردی و هنرهای زیبا است به خصوص در هنرهای مجسمه سازی و نقاشی. یکی از ویژگی های منحصر به فرد این شیوه استفاده محدود از رنگ های واضح است. بیشتر رنگ های مورد استفاده در این سبک، سفید، سیاه و خاکستری هستند. در این شیوه خانه ها دارای ارزش های دقیق هندسی و کاربردی هستند.

رنسانس

معماری رنسانس

این شیوه در ایتالیای قرن 15 میلادی به ظهور رسید و بسیاری از بناهای نمایانگر آن از بناهای غیر مذهبی هستند. واژه رنسانس به معنای نوزایی است. معماری رنسانس سعی در حفظ تعادل و نسبت ها دارد و برخی از گرایش های طراحی رومی، یونانی و کلاسیک را حفظ می کند. تقریبا در همه اروپا می توانید ساختمان های نماینده این نوع معماری را پیدا کنید.

گوتیک

معماری-گوتیک

یکی از شیوه های معماری اروپایی است که در قرون وسطی پا به عرصه گذاشت و معروف شد. یکی از معانی واژه گوتیک «وحشیانه» است و جالب است  بدانیدکه این سبک از تقارن پیروی نمی کند. از ویژگی های اصلی این نوع معماری می توان به بلندی، عظمت، گلدسته های تیز و وسعت فضاهای داخلی اشاره کرد. بهترین نمایندگان این شیوه کلیساها، قلعه ها و حتی خانه ها هستند. معماری گوتیک در کشور فرانسه بسیار محبوبیت داشت و کلیسای سنت دنیس پاریس، نمونه خوبی از طراحی گوتیک است. در فرانسه می توان بسیاری از بناهای معماری گوتیک را پیدا کرد که خود فضای قرون وسطی را برای بازدیدکنندگان تداعی می کند.

تئودور

معماری تئودور

یکی دیگر از شیوه های معماری که اتمسفر قرون وسطی را به خاطر می آورد استایل تئودور است. محل تولد این شیوه جزایر بریتانیا، اسکاتلند، انگلستان و ایرلند بود. شیوه تئودور آمیخته ای از ویژگی های معماری رنسانس و گوتیک را در خود دارد. رنگ غالب در این شیوه سیاه و سفید و یا دو رنگ متضاد دیگر است. بهترین نمونه های این شیوه در انگلستان و در منازل، کلبه ها و خانه های شخصی قابل مشاهده است.

معماری مدرن

معماری مدرن

استایل مدرن یا مدرنیست از اوایل قرن بیستم میلادی ظهور کرد و همچنان دید بسیار تازه ای درباره ساختمان سازی دارد. رویکرد ساختمان سازی مدرن بسیار منطقی و عقلانی است. استایل مدرن ممکن است از مصالح مختلف و دیدگاه های ساختاری جدیدی نسبت به تزئینات استفاده کند. شما می توانید سازه هایی با این نوع طراحی را در کشورهای گوناگون سراسر دنیا مشاهده کنید. از مهم ترین ویژگی های ساختمان های مدرن میتوان به سقف و کف مسطح، عدم تقارن و همچنین به کارگیری فرم های مکعب و استوانه اشاره کرد.

معماری مصر باستان

معماری مصر باستان

تمدن مصر، تمدنی باستانی و پیشرفته است که معجزه های شگفت انگیزی همچون اهرام مصر ، یادگار آن دوران هستند. هرچند که بیشتر ساختمان ها به دلیل طغیان رود نیل تخریب شده اند اما قلعه ها، معابد و حتی روستاهایی از آن سبک معماری برای ما به جا مانده اند. نمادگرایی یا سمبولیسم یکی از ویژگی های اصلی معماری مصر باستان به حساب می آید که کاملا مبتنی بر دیدگاه های مذهبی است.شاید بتوان این گونه تعبیر کردکه این نوع معماری به دنبال استفاده روزمره از مفاهیم زیبایی شناسی است.

معماری اسلامی

معماری اسلامی

معماری اسلامی شدیدا بر پایه مذهب شکل گرفته است. این گرایش هنوز هم پابرجاست. معماری اسلامی بسیار تحت تاثیر ساخت و سازهای انجام شده در سرزمین های فتح شده در طول قرن هفتم است. یکی از ویژگی های بارز این نوع معماری وجود مساجد دارای مناره است. این ساختمان ها شبیه برج هستند و بلندترین ساختمان هر محله ای بودند تا هر کسی بتواند آن ها را ببیند. از دیگر شاخصه های اصلی معماری اسلامی می توان به عظمت، استفاده از خوشنویسی و تزئینات برای نماهای داخلی و خارجی اشاره کرد.

سنگ گرانیت نطنز یکی از مرغوب ترین انواع گرانیت در کشور است. گرانیت های مشکی سوران از معدن لاگهر اصفهان استخراج می شوند و در کارخانه سنگ سروش به روش های گوناگون فرآوری می گردند.

در این مقاله به توضیح 9 سبک معروف در معماری پرداختیم و سعی کردیم ویژگی های اصلی هر یک را به طور کلی بیان کنیم و از تاریخ و محل های پیدایش هر کدام سخن بگوییم. در مقالات دیگر هر کدام از این سبک ها را به تنهایی بررسی خواهیم کرد و درباره هرکدام بیشتر سخن خواهیم گفت.

امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *